Strona główna

Dokonania nie zaspokoiły wszystkich gustów

Dokonania nie zaspokoiły wszystkich gustów

2015-03-04 15:38:12  |  Tekst (aw), fot. mz

- Czemu szanowna kapituła nie zauważyła publikacji Andrzeja Lorbieckiego i Marcina Wałdocha? Przecież książka "Chojnice 1939" to wspaniały przykład inicjatywy obywatelskiej - pyta nasz Czytelnik niespełna tydzień po gali Dokonań Roku.


Pan Stanisław z Chojnic w rozmowie z nami nie kryje, że jest miłośnikiem lokalnej historii. W swej bibliotece posiada również książkę dwóch chojniczan, wydaną przez Bellonę. Przypomnijmy, publikacja "Chojnice 1939" na ogólnopolskim rynku wydawniczym pojawiła się 4 września ubiegłego roku. W Chojnicach trzy dni wcześniej miała miejsce jej prapremiera. Dlaczego nie została dostrzeżona przez kapitułę, pytamy szefa Promocji Regionu Chojnickiego Romana Guzelaka.

- Tak po prostu jest. Kapituła tak zdecydowała jako gremium. Spośród zauważonych rzeczy rozważanych przez kapitułę, mogę stwierdzić z pełną odpowiedzialnością, była książka pana Wałdocha i Lorbieckiego - przyznaje prezes miejskiej spółki odpowiedzialnej za organizację imprezy, w tym zbieranie propozycji do poszczególnych kategorii. Roman Guzelak dodaje, aby w decyzji gremium nie doszukiwać się wątków politycznych. Jeden z autorów jest znanym adwersarzem burmistrza i członkiem opozycji.

Jak informuje Guzelak, książkę o chojnickim wrześniu widziałby w dwóch kategoriach: nauka i edukacja oraz kultura. Pozostała jednak na etapie propozycji. - Publikacji w roku 2014 było mnóstwo. Tych rzeczy, które pojawiły się w rozpatrywaniach kapituły było też mnóstwo, a o których nie było mowy w czasie samej gali, m.in. książka "Swornegacie", czy książka o Kosznajderii też nie była nominowana. Trzeba wybrać 5 albo 6 czasami spośród kilkudziesięciu - tłumaczy prowadzący galę. Jako podobny przykład prezes PRCh wskazuje chociażby prolog rajdu, który został zgłoszony do kategorii impreza roku: - Skończyło się też na propozycji.

W tym roku kapituła Dokonań Roku przyznała statuetki w ośmiu kategoriach: kultura, nauka i edukacja, impreza roku, inicjatywa społeczna, sport, gospodarka, filantrop, osobowość roku.  Jej gremium tworzą m.in. lokalni samorządowcy i nagrodzeni tzw. super dokonaniami. Jedyną publikacją, która otrzymała nominację w roku bieżącym były "Pamiętniki Chojnickie" Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl