Strona główna

Dokonania Roku 2015

Dokonania Roku 2015

2016-03-05 13:09:19  |  red.

Zwyciężczyni w kategorii sport Irmina Mrózek Gliszczynska.

12. już gala Dokonań Roku odbyła się w piątkowy wieczór w Chojnickim Centrum Kultury. W pięciu z ośmiu kategorii kapituła wyłoniła laureatów. Wszyscy nominowani zostali zaś zwycięzcami w dziedzinie gospodarka, filantrop i osobowość roku. Dwugodzinną galę urozmaicili śpiewacy operowi serwując publiczności kaszubskie utwory. Nie obyło się także bez żartów prowadzącego Mariusz Palucha.


- Dwa miesiące przyglądaliśmy się waszym dokonaniom i prezentacjom - przyznał na wstępie Roman Guzelak, prezes Promocji Regionu Chojnickiego, który prowadził galę wspólnie z Mariuszem Paluchem. - Jesteśmy jak groszek z marchewką - stwierdził prezes Centrum Parku, który tego wieczoru raczył publiczność mniej lub bardziej trafionymi żartami.
W pierwszej kategorii - kultura zwyciężyła Monika Michalewicz i jej tancerki z Chojnickiego Centrum Kultury. Nominowanymi w tej kategorii byli: Stowarzyszenie "Swory", Chojnickie Studio Rapsodyczne, tancerka Julia Polakowska, fotoreporter Daniel Frymark, Aleksandra Kiedrowicz (zwyciężczyni "Mam Talent"), Maciej Jarczyński (twórca filmów krótkometrażowych), Julia Kamińska (piosenka).
W nauce i edukacji zwyciężył Zespół Szkół w Chojnicach za 2. miejsce w Europie i i 7. na świecie w konkursie Odyseja Umysłu. - Marzymy, tworzymy, myślimy - taka jest idea Odysei. Nie doszlibyśmy tak daleko, gdyby nie ludzie, którzy nam pomagają - mówiła nauczycielka Joanna Glaza, jednocześnie ubolewając, że nie zabrała ze sobą na galę wszystkich odyseuszy. O laur w nauce walczyli także: Artur Wielewski - I miejsce w Lidze Zadaniowej z Fizyki, Krzysztof Gradowski (autor książki "Pomorska emigracja do Brazylii"), Stowarzyszenie "Swory" (za projekt "Jak to rękodzieło w Sworach nie zaginęło"), Marcin Synak ("Jan Paweł Łukowicz. Portret myśliwego") oraz Medyczno - Społeczny Zespół Szkół Policealnych w Chojnicach - 1. miejsce w kraju w teście masażystów.
O miano imprezy roku pretendowały: Taneczna Fiesta, zawody konne w Kwiekach, Marbruk Triathlon Charzykowy, Święto Raka Szlachetnego i jarmark Czym Chata Bogata, III Zlot Samochodów Zabytkowych, Motul Rallyland Cup. Zwyciężył charzykowski thriatlon. - Na tegoroczną edycję zgłosiło się już tysiąc sportowców - przyznał Marcin Kwiatkowski z Marbruku.
Zwycięzcą w kat. inicjatywa społeczna został Klub Motocyklowy Aurochs za imprezę Motoserce i zbiórkę krwi. - Nie o laury chodzi, ale o to żeby pomagać innym - mówił Włodzimierz Wolski. Motocyklista zdradził, że tegoroczna odsłona imprezy będzie bogatsza o pokazy kaskaderskie i motocyklowe. Nominowani w tej kategorii: Stowarzyszenie Akolada - projekt "Olaboga, pisze bloga!", Powiatowa Bursa dla Młodzieży - zbiórka maskotek i elektroodpadów, Samorządne Centrum Młodzieżowe, Dworek Polski, Stowarzyszenie Miłośników Gryfa Pomorskiego "CiS" Męcikała za zbiórkę żywności dla kombatantów na Kresach, Chojnickie Morsy, Kaszuby, Komitet z Konarzyn na rzecz budowy pomnika, Sabat Szefowych.
Ciasno na na scenie zrobiło się, gdy weszli na nią nominowani w kategorii sport: Boxing Team Chojnice, Red Devils, Irmina Mrózek Gliszczynska (ChkŻ), Drużyna Środowiskowego Domu Samopomocy, biegaczka Ewelina Gostomczyk (MKS Chojniczanka), Ministranci i lektorzy z Parafii Matki Bożej Fatimskiej - piłka nożna, Chojnicki Klub Żeglarski, rugbystki Karolina Jaszczyszyn i Marlena Mroczyńska, żeglarka Magdalena Kwaśna (ChKŻ), MUKS RAZEM z Czerska. Podobnie jak w roku ubiegłym, laur w sporcie trafił do żeglarki ChKŻ, tym razem Irminy Mrózek Gliszczyńskiej, która wywalczyła nominację na letnie igrzyska olimpijskie.
- Bardziej stresuję się wypowiedziami, niż swoimi startami - przyznała Irmina. - Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Już 2016 rok jest lepszy od 2015, mamy już teraz 5. miejsce na Mistrzostwach Świata. Dawajcie dzieciaki do ChKŻ, bo klub daje dużo możliwości - zachęcała nadzieja olimpijska.

Link do Mp3 (Irmina - Czuję, że ludzie coraz bardziej mnie dopingują)

- Gospodarka to największa siła, która napędza, to co najważniejsze w naszym kraju - mówił na chwilę przed wręczeniem statuetek starosta Stanisław Skaja. W tej kategorii przyznano równorzędne laury. Trafiły one do: Wojciecha Libery, Wojciecha Pestki, Andrzeja Klonowskiego, Józefa Urbaniaka, Krzysztofa Babińskiego, Lidii Peplińskiej, Leszka Pestki, Romana Lemańczyka i Remigiusza Ossowskiego - Narloch.
Mianem filantropa kapituła określiła cztery osoby: Katarzynę Żak, Marka Adamczewskiego, Tomasza Szatkowskiego, Stanisława Gospodarka. - W dzisiejszych czasach ludzie wolą brać niż dawać - stwierdził Tomasz Szatkowski. Wręczająca statuetki Grażyna Winiecka dodała zaś, że filantropa musi cechować dobre serce i empatia. - Ja do tego dodałbym jeszcze zasobny portfel - wtrącił Mariusz Paluch. Aktorka, która swoją osobą wspiera Towarzystwo Przyjaciół Hospicjum, nagrodę odbierze 18 marca w ratuszu.
I tym razem kapituła tytułem osobowość roku postanowiła uhonorować kilka person. Pierwsza z nich to Bogumiła Lange, wieloletnia nauczycielka pianistów. Rytmu z tym, że na ringu i trafnych ciosów z powodzeniem uczy Kazimierz Poteracki. - Do zobaczenia na treningach i ringu - rzucił wiekowy już trener. Zauważony został także dorobek Kazimierza Lemańczyka. Malarz, który umiłował sobie szczególnie konie, przyznał, że czuje się w obowiązku kontynuować dzieło wielkich regionalistów Juliana Rydzkowskiego czy też Albina Makowskiego. - Jestem pod wrażeniem tych wszystkich zdolnych ludzi, którzy stanęli dzisiaj na tej scenie i ich osiągnięć - przyznał z kolei wszechstronny Jan Sabiniarz, architekt, poeta.
- To pierwszy raz z ust pana Jana usłyszałem określenie moja mała Ojczyzna - zaakcentował przywiązanie artysty do regionu Roman Guzelak. Osobowość roku 2015 to także najmłodszy profesor w Polsce Jacek Knopek i animator kultury z Czerska Jerzy Warczak.  Czerszczanin został obdarowany także dodatkową nagrodą od swej byłej uczennicy Aleksandry Kucharskiej - Szefler, która tego wieczoru swym sopranem czarowała publiczność w asyście Wojciecha Winnickiego (tenor) i Witosławy Frankowskiej (fortepian).
12. Galę Dokonań Roku zakończył apel o pomoc w zbiórce funduszy na leczenie 4-letniej Laury Szulc, która walczy z guzem śródpiersia. Szansę na powrót do zdrowia daje operacja w Niemczech, a jej koszt to bagatela 66 tys. euro.  - Zróbmy wszystko, żeby temu dziecku pomóc - apelował prezes Guzelak.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl