Strona główna

Pięć tysięcy za pomysł na plażę

Pięć tysięcy za pomysł na plażę

2014-11-04 13:09:18  |  Tekst i fot. mz

Choć w tym roku charzykowska plaża się „rozrosła”, to władze gminy dalej myślą nad uatrakcyjnieniem kąpieliska. Do końca roku ma zostać ogłoszony konkurs na koncepcję zagospodarowania plaży i jej otoczenia. Będą mogli do niego przystąpić architekci, ale także studenci architektury. Nagrodą ma być 5 tys. zł.

 

Zbigniew Szczepański podjął już rozmowy z trzema lokalnymi architektami, właścicielem statku Tur i przedstawicielami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do pewnych założeń jest już zgoda. Przyczynkiem do dyskusji na temat kształtu kąpieliska były obawy o bezpieczeństwo skaczących ze skoczni i jej stan techniczny. - Do przyszłego sezonu dzika skocznia zniknie. Z punktu widzenia ratowników WOPR jest zbędna – informuje wójt gminy Chojnice.

Co jeszcze koncepcja ma uwzględniać? - Jan Belzerowski i Piotr Szulc twierdzą, że małym sumptem można powiększyć pojemność portu jachtowego poprzez zaprojektowanie dwóch falochronów od strony LKS-u i naszej plaży gminnej – pomysły ze wspólnego spotkania relacjonuje Szczepański. Czy pojemność portu faktycznie jest niewystarczająca? - Żeglarze mówią, że tak, ale też słyszę, że 95 % jachtów stoi tam okazjonalnie, żeby pokazać co się ma i kim się jest – odpowiada wójt.

Atrakcyjność samego kąpieliska zwiększyć ma zjeżdżalnia, ale żeby nie zabierać miejsca pływakom, zlokalizowana może być między nową siedzibą WOPR-u a pomostem, przy którym cumuje statek.

Twórcy koncepcji mają zająć się też „odmłodzeniem” starego pomostu. Zdaniem architektów zbędne są barierki. - Po obu stronach pomostu można zrobić stopnie schodzące do wody, siedzieć i trzymać nogi w wodzie czy obserwować kąpiące się pociechy – opisuje wójt.

Konkurs na koncepcję ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl