Radioorientaliści zaczęli sezon

2014-05-12 12:29:13  |  (to)

Wysokie lokaty zawodników WKS Chojnice w "Pucharze Wisły", Mistrzostwach Polski na radioorientację sportową w konkurencjach foxoring i sprint, a także wiosennym Harpaganie.

W sobotę i niedzielę (10-11.05) w Sadlinkach koło Kwidzyna odbyły się zawody w radioorientacji klasycznej "Puchar Wisły". W sobotę w paśmie 144 Mhz Tomasz Owczarski zdobył w swojej kategorii pierwsze miejsce a Ania Pilarczyk była druga. W niedzielę w paśmie 3,5 Mhz zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

Dwa tygodnie wcześniej w dniach 26-27 kwietnia zawodnicy WKS Chojnice startowali na Mistrzostwach Polski w radioorientacji sportowej w konkurencjach foxoring i sprint. Zawody odbyły w w okolicach Wałcza. Foxoring zawiera elementy biegów na orientację i radioorientacji. Zawodnik na starcie dostaje mapę z zaznaczonymi tylko rejonami 10 punktów kontrolnych, w których nadają mikronadajniki słyszalne z odległości ok. 200 m. Sam musi wybrać wariant biegu i za pomocą radioodbiornika namierzyć i znaleźć punkt, którym jest stojak z małą puszką, widoczny czasami z odległości 5 metrów.

Sprint jest najtrudniejszą konkurencją radioorientacji sportowej. Nadajnik poszczególnego lisa pracuje tylko 12" tak, że czasu na namiar jest mało, a ponadto po połowie biegu trzeba przejść na inne częstotliwości. W foxoringu Ania Pilarczyk i Tomasz Owczarski zdobyli srebrne medale, natomiast w sprincie Tomasz Owczarski był trzeci a Ania czwarta.

Bardzo dobry wynik uzyskał Marcin Owczarski, który zajął pierwsze miejsce w wiosennym ekstremalnym rajdzie na orientację HARPAGAN, na trasie mieszanej TM-150, który odbył się na trudnym terenie w powiecie wejherowskim. Zawodnik w nocy biegnie 50 km na orientację a następnie wsiada na rower i szuka punktów kontrolnych na 100 km trasie, ma na to czas 18 godzin.