Strona główna

Czy będzie rondo Victoria?

Czy będzie rondo Victoria?

2013-04-23 15:40:54  |  tekst i fot. je

We wtorek (23.04) w Starostwie Powiatowym uroczyście została podpisana umowa na wykonawstwo robót przy przebudowie układu drogowego obejmującego ulicę Zieloną oraz budowę dwóch rond. Wykonawca ma rozpocząć swe działania w połowie maja. Termin ich zakończenia, to 31 październik 2013.

Początkowo planowano podpisanie umowy ze zwycięzcą przetargu, którym jest Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów ze Świecia, do końca marca. W związku z perturbacjami wokół wniesienia przez prywatnego partnera porozumienia drogowego, którym jest inwestor „Victorii” Mariusz Sobol, gwarancji finansowych, termin został przesunięty o 30 dni. Ostatecznie władze powiatu zdecydowały pod koniec ubiegłego tygodnia o przyjęciu od Mariusza Sobola zabezpieczenia jego zobowiązań w postaci hipoteki na działce, gdzie stanie galeria Victoria. Dzięki temu było możliwe dojście do skutku podpisanie umowy na wykonawstwo drogowej inwestycji.

Ze strony władz powiatu podpisali ją starosta Stanisław Skaja oraz wicestarosta Przemysław Biesek – Talewski. Świecką firmę reprezentowali prezes zarządu Ryszard Molus oraz jego zastępca Marian Kaczmarek. Wartość całej inwestycji to ponad 5,7 mln złotych. Po 1,84 mln zł wkładają miasto Chojnice oraz spółka Mariusza Sobola. Powiat pozyskał na to zadanie ponad 2,3 mln zł dotacji z programu tzw. schetynówek. Jak przekazał na konferencji prasowej starosta Skaja, powiat wydał na wykupy gruntów około 500 tys. złotych. – Gdyby nie zgoda władz miasta i komunalnych spółek, które odstąpiły swoje działki za 5% wartości, musielibyśmy wydać kolejne 0,5 mln złotych. Przy okazji Miejskie Wodociągi wykonają za ponad 150 tysięcy złotych wymianę swojej sieci kanalizacyjnej. Cieszę się, że udało się doprowadzić do realizacji pierwszej publiczno – prywatnej inwestycji w naszym powiecie – oświadczył starosta.

Na konferencji prasowej w starostwie był także prezes Miejskich Wodociągów Tomasz Klemann oraz Krystyna Dragan z Rejonowego Zarządu Inwestycji Człuchów Sp. z o.o., która będzie prowadziła nadzór inwestorski.

Jest już gotowy projekt organizacji ruchu na czas prowadzenia robót, ale wymaga jeszcze uzgodnień. Jego szczegóły będą znane za około dwa tygodnie. Wykonawca zamierza rozpocząć swe prace w połowie maja od rozbiórek obiektów, które stoją w kolizji z przyszłym układem komunikacyjnym. – Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość mieszkańców Chojnic na czas trwania robót drogowych. Będziemy starali się, by były jak najmniej uciążliwe – zadeklarował prezes Molus.

Mariusz Sobol wyjaśnił, że obserwowane spowolnienie tempa robót budowlanych na jego budowie spowodowane było problemami z gruntem i koniecznością przeprojektowania części fundamentów. – Jeszcze nie mam decyzji banku o przyznaniu pożyczki z funduszu Jessica. Sądzę, że powinno stać się to w najbliższych dniach – poinformował inwestor galerii.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl