Strona główna

Odnalazł w Chojnicach mogiłę dziadka

Odnalazł w Chojnicach mogiłę dziadka

2012-11-16 17:15:20  |  tekst i fot. je

Dopiero w 2011 roku wnuk radzieckiego żołnierza, który zginął w lutym 1945 roku, dowiedział się, że zmarł on w chojnickim szpitalu na skutek odniesionych ran i jest pochowany na cmentarzu przy ul. Kościerskiej.

W sierpniu 2011 roku Polski Czerwony Krzyż poinformował Piotra Wiktorowicza Oczieretnego, że jego dziadek Piotr Kuźmicz Oczieretny zmarł 22.02.1945 w jednym z chojnickich szpitali wojennych i został pochowany w mogile nr 72 na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Chojnicach. Wnuk tego żołnierza zwrócił się do nas, aby przysłać jemu zdjęcie grobu swojego dziadka. Przesłał nam jego fotografię z prośbą, by ewentualnie umieścić ją na nagrobku. Zadeklarował, że zamierza w przyszłym roku wraz ze swym synem odwiedzić Chojnice i cmentarz, gdzie jest pochowany jego przodek.

Z informacji uzyskanych w wydziale komunalnym urzędu miejskiego wynika, że dopiero niedawno wspomniane nazwisko radzieckiego żołnierza zostało ustalone i przekazane do ratuszowej ewidencji. Liczy ona na chwilę obecną 453 nazwiska. Nie są to dane wszystkich poległych, których zwłoki znajdują się na chojnickim cmentarzu. Wielu na liście, z którą można zapoznać się na stronie internetowej urzędu, to wyłącznie nazwiska, bez imion, tzw. otczestwa i daty urodzin oraz śmierci. Wszystkie ustalone dane zostały umieszczone pod koniec lat 90. na 70 granitowych płytach nagrobnych, które ułożono na jednej z kwater cmentarza. Dane osobowe Piotra Oczerietnego oraz czterech innych poległych żołnierzy radzieckich miały wkrótce znaleźć się na kolejnej płycie. Urząd planował, tak jak było z poprzednimi, aby napisy na nich były w alfabecie łacińskim.

Zapytaliśmy dziś (16.11) burmistrza, czy jest możliwość zmiany podejścia, by wzorem tekstu na pomniku i obelisku ustawionym przy wejściu na cmentarz, napisy na płytach nagrobnych były także w cyrylicy. – Nie widzę problemu, aby tak było. Rozpoznam także możliwość umieszczenia na nagrobnej płycie otrzymanej fotografii. Wkrótce na naszej stronie internetowej pojawi się również rosyjska pisownia nazwisk żołnierzy pochowanych na cmentarzu w Chojnicach. Sądzę, że w przyszłym roku doprowadzimy do tego, by napisy na płytach i nagrobkach były bardziej czytelne, tak jak stało się to z tekstem na obelisku przy wejściu na cmentarz – zadeklarował Arseniusz Finster.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl