Strona główna

Kwiaty dla żołnierzy radzieckich

Kwiaty dla żołnierzy radzieckich

2015-02-14 16:36:49  |  Tekst i fot. Michał Włoch

Burmistrz złożył kwiaty pod pomnikiem żołnierzy radzieckich. Nie przyszedł, jak zaznaczył, skłaniać głowy przed czerwoną gwiazdą ani dyskutować na nekropolii o historii, a podkreślić, że poległym należy się pamięć.


14 lutego to data historyczna dla naszego miasta. Wspomina się w ten dzień wyzwolenie spod okupacji hitlerowskiej w 1945. Doczekała się nawet swojej ulicy (uchwałą Miejskiej Rady Narodowej z 31 stycznia 1955 r. przemianowano dotychczasową ul. Bydgoską), 454 żołnierzy poległo wyzwalając Chojnice z okupacji hitlerowskiej.

- Oczywiście dyskutujemy dzisiaj czy po okupacji hitlerowskiej była okupacja sowiecka, ja w tej dyskusji nie chcę uczestniczyć bezpośrednio tutaj na cmentarzu, bo to nie jest miejsce, żeby uprawiać działania związane z historią i polityką – zaznaczył burmistrz. - Przychodzimy tutaj oddać pamięć tym ludziom, którzy zginęli tutaj. A przecież oni nie chcieli zginąć, nie wiemy nawet czy chcieli walczyć.

Arseniusz Finster podkreślił, że cmentarze polskich żołnierzy też są na terenie innych państw - W Rosji, na Ukrainie, na Białorusi, pod Monte Casino, w Afryce czy również we Francji –  wyliczał chojnicki włodarz. – Proszę chojniczan o to, abyśmy pamiętali, że tyle osób zginęło wyzwalając Chojnice. To nie jest tak, że ja dzisiaj będę kłaniał się czerwonej gwieździe. To byli żołnierze Armii Radzieckiej, trudno zaprzeczać tym faktom historycznym, a obecność szczątków tych żołnierzy dokumentuje tutaj te zdarzenia, do których tu dochodziło – dodał pod koniec przemówienia. Obok burmistrza pamięć oddali radni chojniccy. Następnie Arseniusz Finster udał się złożyć kwiaty i zapalić znicz na grobie siostry Adelgund Tumińskiej zamordowanej 15 lutego 1945 roku.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl