Strona główna

Muzeum z Rydzkowskim

Muzeum z Rydzkowskim

2012-10-17 17:50:51  |  tekst je, fot. ms

Podczas najbliższej sesji Rady Powiatu, zaplanowanej na 25.10, radni mają przyjąć uchwałę w sprawie nadania Muzeum Historyczno – Etnograficznemu imienia Juliana Rydzkowskiego. Jest to realizacja wniosku Rady Muzeum, którą na sesji w lutym 2012 przedstawiła Krystyna Kijek.

- Julian Rydzkowski, to twórca i kustosz Muzeum Regionalnego w Chojnicach, to wyjątkowa postać – rzadki przykład społecznika i działacza oddanego sprawom miasta i regionu.  Można śmiało powiedzieć, że był muzealnikiem z powołania, a swoje życie zawodowe niemal utożsamiał z życiem osobistym. (…) Wyrażam przekonanie, że po 32 latach od nieudanej próby nadania muzeum jego imienia i w 80 rocznicę powstania muzeum nadszedł odpowiedni moment, by wszcząć procedury prawne o nadanie imienia Juliana Rydzkowskiego Muzeum Historyczno – Etnograficznego w Chojnicach. Jako społeczeństwo miasta i regionu, aby jego praca i trud nie poszły w zapomnienie, jesteśmy mu to winni – stwierdziła na lutowej sesji radna Kijek.

Dyskusji na ten temat wówczas nie było, ale wywiązała się miesiąc później na posiedzeniu Komisji Edukacji, Kultury i Sportu. Do sprawy wrócił Wojciech Rolbiecki, który zacytował fragment książki „Julian Rydzkowski. Pro memoria 1891 – 1978”. – Chciałbym przytoczyć to, co pan Rydzkowski w 1942 r. mówił o Żydach. „Żydzi należą do rasy semickiej, są zatem tylko przybyszami na naszej ziemi. Przez liczne a ujemne cechy ich charakteru dali się nam we znaki i stali się uciążliwymi, a nawet dokuczliwymi gośćmi, albowiem nigdy Polskę za swą ojczyznę nie uznali. (…)" Także informuję Państwa, co pan Rydzkowski mówił o Żydach. Nie wiem, czy Zarząd ma tego świadomość? – zapytał Rolbiecki. W odpowiedzi starosta Stanisław Skaja stwierdził, „że w dzisiejszych czasach jest sporo ludzi, którzy tak się wypowiadali i zmienili orientację polityczną i dzisiaj mówią inaczej. Może pan Rydzkowski zmienił zdanie w latach późniejszych”.

W październikowym biuletynie sesyjnym przedstawiono przy projekcie uchwały o nadaniu imienia dla muzeum obszerną notkę biograficzną. Można z niej dowiedzieć się nie tylko o zasługach Juliana Rydzkowskiego dla regionu i miasta Chojnice, ale i o jego rodzicach, rodzeństwie. Za istotny fakt, warty umieszczenia w uzasadnieniu, uznano informację, że nie założył własnej rodziny i zmarł w 1978 bezpotomnie.

Projekt uchwały Rady Powiatu ws. nadania im.J.Rydzkowskiego Muzeum.

Dyskusja nt. inicjatywy nadania im.J.Rydzkowskiego muzeum na marcowym posiedzeniu komisji edukacji.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl