Strona główna

Program współpracy skonsultowany

Program współpracy skonsultowany

2012-10-11 17:17:42  |  tekst je, fot. ms

Do 30 listopada każdego roku rady gmin i powiatów powinny przyjąć uchwały w sprawie programów współpracy z organizacjami pozarządowymi na kolejny rok. Wcześniej samorządy przeprowadzają konsultacje ich projektów.

Urząd Miejski rozpoczął je 17 września, gdyż tego dnia umieścił na stronie internetowej projekt programu na 2013 rok. W przyjętym w listopadzie 2011 roku przez radnych programie współpracy w 2012 zapisano, że te konsultacje powinny trwać minimum 14 dni. Mimo to organizacjom pozarządowym początkowo dano czas na zgłaszanie swych uwag tylko do 28 września, czyli 11 dni. Jest to jednak zgodne z inną uchwałą Rady Miasta Chojnice. W marcu 2012 roku rajcy przyjęli uchwałę o szczegółowym sposobie konsultowania z organizacjami pozarządowymi projektów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących ich działalności statutowej. Obejmuje ona także projekty programów współpracy z nimi. Tam z kolei zapisano, że czas trwania konsultacji nie może być krótszy, niż 7 dni.

Podczas wydania Bez Montażu z 24 września zwróciliśmy uwagę wiceburmistrzowi Edwardowi Pietrzykowi, że czas trwania konsultacji jest zbyt krótki; ich ogłoszenie jest słabo nagłośnione; działacze organizacji nie zostali, w odróżnieniu od prowadzonych przez starostwo konsultacji, powiadomieni o tym fakcie poprzez pocztę elektroniczną. Pietrzyk zadeklarował, że jeśli odzew będzie nikły, to możliwe jest przedłużenie terminu konsultacji oraz zorganizowanie spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych.

Link do Mp3 (Dyskusja w Bez Montażu nt. konsultacji programu współpracy z NGO - czas 24 minuty)

Ostatecznie termin składania uwag do przyszłorocznego programu współpracy został wydłużony do 5 października. Jak już podaliśmy wcześniej, złożyła swoje uwagi Wspólna Ziemia. Najważniejsze z nich dotyczyły braku określenia w nim zadań priorytetowych, wysokości środków finansowych na ich realizację. Uważają to za niezgodne z prawem. Działacze tego stowarzyszenia zaproponowali, aby w 2013 wprowadzono do zadań programowych społeczny monitoring wydatków publicznych w mieście Chojnice oraz aktywności władz wykonawczych, radnych miejskich i zarządów samorządów osiedli. Uważają także, że należy zapisać zobowiązanie Urzędu Miejskiego do przesyłania na skrzynki e-mailowe organizacji pozarządowych, których bazę posiada; oraz do lokalnych mediów próśb o upowszechnienie, zawiadomień o rozpoczęciu procesu konsultacji.

Drugim i ostatnim podmiotem, który skorzystał z możliwości złożenia swych uwag, był UKS Ósemka. „Brak precyzyjnych kryteriów pozwalających komisji w sposób obiektywny
ocenić potrzeby klubów sportowych, niemerytoryczność członków komisji, a ponadto nietransparentność decyzji, uchylanie się od wyjaśnień dotyczących podejmowania tychże decyzji stawia pod znakiem zapytania rzetelność i jakość przeprowadzanych konkursów
” – to jedna z uwag.

Jednym z obowiązków, który nałożyła ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie na lokalne samorządy, jest składanie przez organ wykonawczy (wójt, burmistrz czy starosta) organowi stanowiącemu, czyli radzie, sprawozdań z realizacji programów współpracy. Za rok 2011 należało tego dokonać do 30 kwietnia 2012 roku. Rada Gminy Chojnice uchwałę w tej sprawie podjęła 27.04.2012. Rada Powiatu Chojnickiego zapoznała się z informacją zarządu na sesji w dniu 28.03.2012. W wykazie uchwał Rady Miejskiej za okres do 30.04.2012 nie znaleźliśmy takiej, która dotyczyłaby przyjęcia sprawozdania za 2011 rok. Nie znaleźliśmy tego sprawozdania także w biuletynach sesyjnych, ani w przyjętych programach obrad. Ten obowiązek nie wynika tylko z ustawy, ale i z przyjętego jesienią 2010 roku programu współpracy na 2011 rok. Jest zapis w par. 9 ust.3, że „Burmistrz Miasta Chojnice składa Radzie Miejskiej w Chojnicach sprawozdanie z realizacji Programu w terminie do 30 kwietnia następnego roku.

Od poniedziałku 8 października autor artykułu próbował umówić się na spotkanie ze Zbigniewem Buławą, kierownikiem referatu zajmującego się współpracą z organizacjami pozarządowymi, by uzyskać wyjaśnienia dotyczące sprawozdania za 2011 rok. Urzędnik zapewniał w rozmowie telefonicznej, że udzieli ich podczas spotkania w siedzibie referatu. Gdy w dniu dzisiejszym (11.10) w umówionej porze autor stawił się przy ul. Mickiewicza, usłyszał jedynie radę, że ma złożyć swe pytania na piśmie. Skorzystamy z tej rady.

Projekt programu współpracy miasta Chojnice na 2013 rok

Uchwała RM z 2010 ws. programu współpracy na 2011 rok

Uwagi Wspólnej Ziemi do programu na 2013 rok

Uwagi UKS Ósemka do programu na 2013 rok

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl