Strona główna

Co zrobić ze starym pecetem?

Co zrobić ze starym pecetem?

2011-10-31 13:31:06  |  tekst - je, fot. ms

Do docelowych odbiorców zaczynają docierać zestawy komputerowe, które urząd miejski zakupił w ramach programu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców Chojnic”.

Jak już wcześniej pisaliśmy, 175 komputerów trafi do takich placówek samorządowych, jak szkoły podstawowe i gimnazjalne, biblioteka oraz Ośrodek Profilaktyki Rodzinnej. Dla osób o niskich dochodach została przeznaczona pula 50 komputerów. Jest już znany wykonawca szkoleń z zakresu obsługi komputera i korzystania z Internetu dla tej grupy beneficjentow. Została nim Śląska Akademia Nauki i Rozwoju Sp. z o.o. z Cieszyna. Za swe usługi zażyczyła 7450 zł brutto. Właśnie rozpoczyna się szkolenie drugiej grupy chojniczan, którzy dostaną komputery.

Wyłoniony w innym przetargu dostawca sprzętu komputerowego właśnie prowadzi ich dostawę. – To jest technologiczne odnowienie sprzętu, którym posiadamy w szkołach i bibliotece. Będą także nowe pracownie informatyczne. W tych placówkach nie było sprzętu sprzed 10 czy 15 lat. Na przykład w bibliotece mają 5 lat. W tej chwili pracujemy nad opinią prawną, która ma odpowiedzieć na pytanie, jak możemy przekazać stowarzyszeniom czy fundacjom, stary sprzęt. Czy za darmo, czy za 1 zł, co z podatkiem? Co najmniej 175 zestawów komputerowych, które wymieniono, będzie przekazanych dalej – przekazał w ostatni piątek burmistrz Arseniusz Finster.

Link do Mp3 (Burmistrz A.Finster o planach wykorzystania wymienionych komputerów)

Poprosiliśmy o więcej szczegółów koordynatora całego projektu Grzegorza Czarnowskiego z Wydziału Edukacji w UM. Z uzyskanych informacji wynika, że do dalszego zagospodarowania będzie nadawało się maksimum 30 sztuk pecetów. Wiele nowych komputerów zostało przeznaczonych do utworzenia kolejnych sal informatycznych. Niektóre używane komputery nadają się tylko do utylizacji. Najstarsze z wymienianych pochodzą z Gimnazjum nr 1, gdzie znaleziono modele z okolic 1996 roku z procesorem Pentium 120. Tworzyły jedną z trzech pracowni w tej szkole.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl