Strona główna

Wszechnica Chojnicka otwarta dla dzieci

Wszechnica Chojnicka otwarta dla dzieci

2011-10-20 15:35:10  |  Władysław Górny, TPD

W środę 19.10.2011 roku dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 odbyły wycieczkę do Wszechnicy Chojnickiej. Celem organizatorów było przedstawienie działalności Biblioteki dla Dzieci oraz przybliżenie pracy, jaką wykonują strażnicy miejscy w dyżurce Straży Miejskiej, w której znajduje się centrum monitoringu.

Wycieczka została podzielona na dwa etapy. Jako pierwszą uczniowie odwiedzili wypożyczalnię dla dzieci, gdzie przedstawiono im działalność wypożyczalni oraz czytelni. Na wstępie Pani bibliotekarka poinstruowała, jak należy się zachowywać przebywając w obiekcie tego typu. Najmłodsi dowiedzieli się, że należy założyć sobie karty biblioteczne, aby mieć możliwość wypożyczania książek. Biblioteka posiada bogatą ofertę, każde dziecko mogło znaleźć dla siebie odpowiednią lekturę. Wizyta w bibliotece miała na celu propagowanie, zachęcenie oraz ukazanie wartości, jakie niesie ze sobą czytanie książek. Jednocześnie jest to apel i gorąca prośba do rodziców, żeby znaleźli chwilę i poświęcili trochę wolnego czasu na wspólne czytanie lub chociaż poczytali swoim pociechom do poduszki. Dzisiejszy pęd życia nie pozwala nam na integrację z najbliższymi, co niestety ma negatywny wpływ na rozwój osobowości oraz psychiki młodego człowieka.

Kolejnym etapem była wizyta u „chojnickiego wielkiego brata”. Dzieci z klas zerowych, dzięki uprzejmości Pana komendanta straży miejskiej Tadeusza Rudnika, miały okazję zapoznać się z pracą wykonywaną przez strażników miejskich. Pan Arkadiusz Megger (zastępca komendanta) pokazywał i omawiał zasady funkcjonowania centrum monitoringu miejskiego.

Kolejno funkcjonariusz pokazał jak wygląda umundurowanie. Przybliżono dzieciom zakres prac i obowiązków. Po krótkim wprowadzeniu Pan komendant przeszedł do części, która interesowała dzieci najbardziej, czyli monitoringu miejskiego. Najmłodsi mieli okazję zobaczyć jak na żywo działają kamery. Pokazano obrazy z kamer statycznych w różnych punktach miasta (w szczególności śródmieścia) oraz to, co w pociechach wzbudziło największy zachwyt, tj. obraz z kamer PTZ (kamery „wandalo-odporne”, szerokokątne o dużym zoomie). Ten typ sprzętu może funkcjonować w tzw. trybie „Patrol”, czyli operator zapisuje wybrane pozycje lub całą ścieżkę, którą sekwencyjnie kamera podąża. Sterowanie odbywa się za pomocą specjalnego joysticka, który pozwala obracać kamerą. Dzieci zastanawiały się dlaczego w trakcie przybliżania obiektów prywatnych obraz przestawał być dostępny. Pan Megger wyjaśnił, że są to strefy prywatne określone przez operatora, gdyż prawo zabrania wykonywania zbliżeń, które mogłyby zakłócić lub narazić na straty moralne osoby prywatne. Funkcjonariusze poinformowali, że w razie zagrożenia można podejść do strażnika miejskiego z prośbą o udzielenie pomocy. Jednocześnie poinformował, że każdy funkcjonariusz na służbie, w przeciwieństwie do funkcjonariusza policji, musi być w pełnym umundurowaniu. W trakcie trwania wizyty wielokrotnie patrole łączyły się z bazą w celu przekazania informacji, co zaciekawiło dzieci. Pan komendant pokazał jak działa sieć łączności, wywoływał patrole, które na jego zapytanie odpowiadały – dzieci także dostały taką możliwość.

Całą wycieczkę można uznać za udaną. Spełnione zostały założenia edukacyjne, tj. propagowanie czytania książek, sposób zachowania w bibliotece i czytelni oraz przedstawienie najmłodszym działalności chojnickiej straży miejskiej, w szczególności pokazanie, że można czuć się w naszym mieście bezpiecznie. Pan komendant poinformował, że jeżeli inne szkoły mają chęć zapoznania swoich wychowanków z działalnością centrum monitoringu, to nie widzi przeszkód i serdecznie zaprasza na wizytę. W sprawie organizacji takiego wyjścia można kontaktować się z Władysławem Górnym (wiceprezesem TPD - 609-604-620) lub bezpośrednio ze strażą miejską.

 

 

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl