Strona główna

Konkurs o skarbach zaborskiej przyrody

Konkurs o skarbach zaborskiej przyrody

2011-03-16 11:16:59  | 

Zapraszamy do zabawy w konkursie o skarbach zaborskiej przyrody, organizowanym przez Zaborski Park Krajobrazowy przy współpracy naszego portalu.

Co kilka dni publikować będziemy pytanie, a spośród prawidłowych odpowiedzi losowane będą nazwiska dwóch osób, które nagrodzone zostaną książkami i materiałami edukacyjnymi.

Dzisiejsze pytanie brzmi:

Skarbem zaborskiej przyrody są:

a. największe w Europie Środkowej skupisko jarzębu brekinii, chronionego drzewa zwanego też brzękiem, które niegdyś było pospolite w lasach, zaś dziś jest rzadko spotykane,

b. najliczniejsze w Europie skupisko cisa pospolitego na stanowisku naturalnym, będące pod ochroną już od 180 lat, występujące nad Jeziorem Mukrz,

c. jeziora lobeliowe, których nazwa pochodzi od chronionej rośliny wodnej lobelii jeziornej oraz ramienicowe, które są bardzo czyste i charakteryzują się występowaniem tzw. łąk ramienicowych, czyli podwodnych zbiorowisk glonów zaliczanych do zielenic.

Odpowiedzi wraz z imieniem i nazwiskiem prosimy przesyłać na adres zaborypk@poczta.onet.pl do piątku 18 marca 2011 r. do godz. 12.00. Warunkiem otrzymania nagród jest udział w wykładzie dr Katarzyny Bociąg w dniu 24 marca 2011 r.

Na wykład dr Katarzyny Bociąg pt. "Jeziora skarbem zaborskiej przyrody" zapraszają Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Zespołu w Charzykowach Zaborski Park Krajobrazowy, Park Narodowy "Bory Tucholskie".

Dr Katarzyna Bociąg specjalizuje się w zakresie ekologii roślin i hydrobiologii. W centrum jej zainteresowań badawczych jest między innymi roślinność jezior lobeliowych i ramienicowych. Z Borami Tucholskimi, a szczególnie z jeziorami związana jest od lat, nie tylko poprzez pracę naukową, ale także łączą ją więzi sentymentalne z tym obszarem. Jest autorką lub współautorką ponad 40 publikacji naukowych, wykonawcą 14 naukowych projektów badawczych. Zajmuje się także ochroną przyrody, jest członkiem Regionalnej Rady Ochrony Przyrody (woj. pomorskie), Rady Naukowej Parku Narodowego „Bory Tucholskie” i Rady Naukowej Słowińskiego Parku Narodowego. Pracę w nauce wiąże z pasją nurkowania. Jest także zamiłowanym dydaktykiem i propagatorem wiedzy przyrodniczej.

Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 23 marca br. tel./fax 052 3988397, e-mail: sekretariat@pnbt.com.pl

Wykład odbędzie się o godz. 18.00 w siedzibie Parku Narodowego "Bory Tucholskie" w Charzykowach ul. Długa 33.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl