Sezon na regaty otwarty. Za nami zawody o Puchar Prezesa Pomorskiego LZS-u

2024-04-16 09:27:00  |  opr. red. LKS Charzykowy

W dniach 13-14 kwietnia Ludowy Klub Sportowy Charzykowy zorganizował pierwsze regaty w sezonie na jeziorze Charzykowskim. Regaty Otwarcia Sezonu Puchar Prezesa Pomorskiego LZS-u zgromadziły na starcie prawie 120 żeglarzy z 17 klubów. W Charzykowach ścigali się zawodnicy z Poznania, Wałcza, Środy, Torunia, Płocka, Warszawy, Gdyni, Sopotu, Mechelinek, Ostrowca, Dziwnowa, Ustki, Olsztyna i licznie reprezentowani gospodarze z LKS-u i CHKŻ-etu.

Klasa Open Skiff U12

Na starcie regat stanęli zawodnicy w klasach: 420, L'Equipe, Open Skiff i najliczniejsze jak zwykle Optimisty.

W sobotę przy bardzo sprzyjających warunkach komisja regatowa przeprowadziła 4 wyścigi. Słoneczna pogoda i słaby lub umiarkowany wiatr towarzyszył żeglarzom w rywalizacji. W niedzielę warunki były dużo bardziej wymagające- silny, porywisty i zmienny wiatr wiatr weryfikował umiejętności i technikę żeglugi zawodników. Rozegrano 3 wyścigi, które zadecydowały o podziale miejsc na podium.

W klasie 420 zdecydowanie najlepiej żeglowali bracia Jeremi i January Szczukowscy, którzy z dużą przewagą wygrali rywalizację. Drugie miejsce dla załogi Tymon Wiatrowski, Wiktor Pawłowski , a trzecie dla Mateusza Grabowskiego i Jana Kubiaka . Sklasyfikowano 5 załóg, które reprezentowały CHKŻ Chojnice.

W klasie L'Equipe ścigały się dwie załogi z LKS Charzykowy– pierwsze miejsce wywalczyli Adami Kikmunter i Kasjan Borzych.

W klasie Open Skiff rywalizowało 24 zawodników. W kategorii U12 wygrał Aleksander Grygołowicz z Fundacji Yacht Klub Junga Olsztyn, drugie miejsce wywalczył Franciszek Niziołek z Akademii Żeglarskiej Prestige Sopot, a na najniższym stopniu podium stanął Mikołaj Posynial również z sopockiej Akademii Żeglarskiej. W kategorii U15 zwyciężył Wojciech Wilczyński z SKŻ Ergo Hestia Sopot, drugi był Franciszek Kucharski z SKŻ, a trzecia Stanisława Wygońska z Akademii Żeglarskiej.

W Optimistach w grupie A, ścigało się 20 zawodników. Zwyciężył Julian Rynkiewicz z KSW Baltic Dziwnów , drugie miejsce wywalczył Piotr Sołtysiak z CHKŻ Chojnice, a na trzecim sklasyfikowano Jana Mucharskiego również z CHKŻ Chojnice.

W grupie B w klasie Optimist sklasyfikowano zawodników 61. Regaty w kategorii chłopców wygrał Marcel Frydrychowicz z TKŻ Toruń, drugie miejsce przypadło dla Jana Wajdy z JKW Poznań, a trzecie Mateusza Skowrońskiego z OPTI CWM Gdynia. W kategorii dziewcząt zwyciężyła Maja Ferenc reprezentująca KSW Baltic Dziwnów, drugie miejsce zajęła Zofia Czucha z YK Stal Gdynia, a na trzecim sklasyfikowano Lenę Herbę również ze Stali. W kategorii chłopców do lat 9 wygrał Mikołaj Buchowski z JKW Poznań, drugi był Karol Grześ z TKŻ Toruń, a trzecie miejsce przypadło dla Krzysztofa Wajdy z JKW Poznań. W kategorii dziewcząt do lat 9 pierwsze miejsce dla Salmy Essaadi z LKS Charzykowy, drugie dla Róży Pankau również z LKS Charzykowy , a trzecie dla Moniki Marciniak z WAŻ Wałcz.

Najmłodszym uczestnikiem regat, który został sklasyfikowany został ośmioletni Michał Gibowski, a najmłodszą zawodniczką była ośmioletnia Róża Pankau. Oboje z LKS Charzykowy.

- To były bardzo dobre zawody – świetne warunki do żeglowania, wysoki poziom żeglarski oraz bardzo dobra atmosfera towarzyszyła uczestnikom regat. Zawodnicy po przerwie zimowej rozpoczęli treningi na wodzie jeziora Charzykowskiego dobry miesiąc temu, a w weekend mieli szanse zweryfikować swoje umiejętności i doskonalić taktykę regatową podczas pierwszym regat w bardzo silnej i licznej obsadzie. To na pewno będzie procentować podczas głównych imprez sezonu- Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i Mistrzostw Polski - podsumowuje Wojciech Rolbiecki z LKS Charzykowy.

Relację fotograficzną można obejrzeć na fb LKS Charzykowy. Natomiast szczegółowe wyniki znajdują się na stronie: https://portal2.psko.pl/regaty/regaty-otwarcia-sezonu-puchar-prezesa-pomorskiego-lzs-2024/wyniki/opp-a#l