Strona główna

Temat nowej siedziby dla Warsztatów Terapii Zajęciowej odłożony. Na kolejną kadencję

Temat nowej siedziby dla Warsztatów Terapii Zajęciowej odłożony. Na kolejną kadencję

2023-11-28 09:31:42  |  Angelika Ollik fot. arch.

W planach jest także Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, jednakże perspektywa zrealizowania tej inwestycji przesuwa się na kolejne lata.

Fot. Dawny budynek banku przy ul. Kościerskiej w Chojnicach

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Chojnicach będą obchodzić w tym roku swoje 20-lecie. Obecnie stowarzyszenie działa w dawnym przedszkolu przy ul. Przemysłowej jednak istnieje ogromna potrzeba, aby swoją działalność rozwinęło w znacznie większym budynku. Obiekt na właśnie takie potrzeby zakupiły chojnickie samorządy w 2020 roku a mowa tu o dawnej siedzibie banku przy ul. Kościerskiej.

O postępy w tym temacie dopytywała radna Mirosława Dalecka podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Chojnickiego. - Jak daleko wyglądają prace i kiedy zmienią się warunki pracy?  Wiemy, że na ul. Przemysłowej te warunki pracy dla pracowników oraz wychowanków nie są najlepsze, byliśmy tam z komisją kiedyś i sami mieliśmy okazję je zobaczyć od środka, jak wyglądają te warunki, jak wygląda ten budynek i ile tam jest miejsca – podkreśliła radna.

Do odpowiedzi wywołany został starosta chojnicki, Marek Szczepański, który zapewnił, że w rękach powiatu jest już gotowy projekt budowlany z ostatecznym pozwoleniem na budowę, a kosztorys tego zadania opiewa na kwotę 12 mln złotych. – Oprócz tego, że ma być tam nowa siedziba WTZ, również powiat zamierza w tym miejscu stworzyć Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dla uczestników WTZ, którzy stracą rodziców i nie będą mieli możliwości zamieszkiwać samodzielnie. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie i taki wniosek został rozpatrzony pozytywnie, ale ze względu na to, że nasi partnerzy nie do końca mieli możliwości sfinansowania pozostałej części, no jest to dosyć skomplikowane zadanie, bo również chcemy pozyskać pieniądze na WTZ od marszałka ze środków PRFON-u a tam konkursy robione są raz w roku i tych środków nie ma zbyt wiele, także to jest nasze zobowiązanie i wyzwanie na kolejną kadencję – zapowiada samorządowiec. – Cel jest wyznaczony i myślę, że to będzie rok 2025-2026 realizacja taka już na gotowo.

Projekt budowlany tak jak w przypadku zakupu budynku przy ul. Kościerskiej został sfinansowany wspólnym nakładem powiatu chojnickiego, a także miasta i gminy Chojnice. Samorządy również planują razem wykonać tę inwestycję, jednak będą szukać kolejnych dotacji zewnętrznych na ten cel. – Źródła finansowania widzę tożsame, czyli środki własne samorządów, środki z PFRON-u na WTZ i Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne ze środków rządowych, mam nadzieję, że takie projekty dalej będą i być może pojawią się kolejne źródła finansowania, dlatego będziemy w tym Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej dalej zabiegali o to, żeby tego rodzaju przedsięwzięcia były sfinansowane z dużą dotacją, bo wtedy jest możliwość na to, żeby rzeczywiście stworzyć solidne warunki dla uczestników WTZ – dodaje starosta.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl