Strona główna

Dlaczego młodzież chce wyjeżdżać z Chojnic? Powodem wysokość zarobków i płac

Dlaczego młodzież chce wyjeżdżać z Chojnic? Powodem wysokość zarobków i płac

2023-04-26 11:57:34  |  Angelika Ollik fot. Michał Karpiak FRZCiC

A zaledwie 73 na 987 młodych ludzi myśli o Chojnicach jako o swoim przyszłym miejscu pracy. To dane pochodzące z ankiety, którą przeprowadziła Młodzieżowa Rada Miejska wśród uczniów chojnickich szkół ponadpodstawowych.


Podczas sesji Młodzieżowej Rady Miejskiej w ubiegłym tygodniu, młodzi zaprezentowali wyniki dwóch badań, które przeprowadzili wśród swoich rówieśników. Jedno dotyczyło zdrowia psychicznego młodzieży, natomiast w drugim przyjrzano się temu, jak młodzi chojniczanie oceniają miasto.

Są to dopiero wstępne wyniki ankiety, jak podkreśla Żaneta Jasińska, opiekunka Młodzieżowej Rady Miejskiej, jednak zawierają sporo ciekawych informacji. W badaniu dotyczącym naszego miasta wzięło udział 987 uczniów z wszystkich chojnickich szkół ponadpodstawowych, a zapytano ich między innymi o to, jak oceniają Chojnice w skali od 1-5? – Mamy taką mocną 3 z plusem, 40% ankietowanych zagłosowało na 3, między 4 a 5 znalazło się 41,3% ankietowanych, jednak były to głównie 4. Jedyne co jest pocieszające to, że na 1 lub 2 zagłosowało jedynie 18% ankietowanych, a dokładniej na 1 zagłosowało 46 osób – wylicza Żaneta Jasińska.

Młodzież zapytano również o to, co ich zachęca do pozostania lub zamieszkania w Chojnicach i tutaj można było udzielić kilku odpowiedzi, jednak przodującym wyborem okazały się „więzi i tradycje rodzinne (561 odpowiedzi), tuż po nich znalazły „relacje międzyludzkie” (544), a na końcu podium „położenie geograficzne” (497). Natomiast większego znaczenia nie mają dla nich „warunki dla rolnictwa” czy „działania i jakość pracy lokalnego samorządu”. Z kolei na pytanie co zachęca ich do opuszczenia Chojnic niechlubne pierwsze miejsce zajęła „wysokość zarobków i płac” (619 odpowiedzi), następnie „oferty pracy i rynek pracy” (515) oraz „dostępność i ceny mieszkań/domów” (499).

W ankiecie poruszono również kwestię zajęć pozalekcyjnych. Okazuje się, że 576 osób z ankietowanych nie zna oferty proponowanej przez szkoły, instytucje kulturalne czy społeczne w Chojnicach, a ponad 69% w ogóle nie jest nimi zainteresowana. Młodzież wskazała także na problemy z komunikacją miejską wymieniając między innymi zbyt małą częstotliwość połączeń, czy niedostosowanie ilości miejsc siedzących w autobusie do ilości uczniów, którzy się nimi poruszają. Jednak najbardziej miażdżące dla miasta wyniki padły przy pytaniu o to, czy młodzież chciałaby pracować w Chojnicach. Pozytywnie odpowiedziało tu jedynie 7,4% ankietowanych, natomiast o pracy za granicą myśli 26% młodych. – Czyli 73 osoby wskazały Chojnice jako miasto, w którym mają zamiar w przyszłości pracować, jest to bardzo niewiele osób biorąc pod uwagę, że prawie tysiąc osób przeankietowaliśmy – podsumowuje Żaneta Jasińska.

- Będziemy jeszcze przeprowadzać pogłębione badania - wywiady na temat poszczególnych zagadnień (np. transport i czas wolny). Przy okazji - chętne osoby w wieku 15-19 lat zapraszamy do udziału. Można zgłosić się do nas mailowo: mrm.chojnice@gmail.com lub poprzez social media Młodzieżowej Rady Miejskiej w Chojnicach – zaprasza Michał Karpiak, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej.

Badania prowadzone są w ramach projektu finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl