Strona główna

Woda w Charzykowskim zdatna do kąpieli

Woda w Charzykowskim zdatna do kąpieli

2016-08-09 11:54:32  |  Monika Szymecka

Plażowicze już od weekendu mogą wchodzić do wody przy charzykowskim pomoście, przy którym doszło do wycieku paliwa w ostatnią niedzielę lipca. W wodzie nie ma już substancji ropopochodnej.

 

- 4 sierpnia zostały pobrane próbki wody pod kątem badań na obecność substancji ropopochodnych. Wszytsko jest w normie. W piątek (5.08) byłam też w Charzykowach by ocenić wizualnie miejsce wykorzystywane do kąpieli i zostało ponownie dopuszczone do użytkowania - informuje Maria Reder z Działu Higieny Komunalnej chojnickiego sanepidu.

Popularne kąpielisko w Charzykowach, a w zasadzie miejsce wykorzystywane do kąpieli, początkowo miało być zamknięte na dłużej. - Mieliśmy do wyboru trzy laboratoria: w Gdańsku, Toruniu i Katowicach. Mimo tego, że mają wiele zleceń, a do tego jest sezon urlopowy, to na nasze usilne prośby stosunkowo szybko badania wykonało toruńskie laboratorium. Za pobranie próbek w dwóch miejscach, czyli przy pomoście i w pobliżu brodzika dla dzieci, zapłaciliśmy ok. 500 zł - informuje Andrzej Brunka, dyrektor wydziału ochrony środowiska w Urzędzie Gminy Chojnice.

Dla miejsca wykorzystywanego do kąpieli wystarczą dwa badania wody pod kątem bakeriologicznym. Choć drugie miało miejsce krótko przed zanieczyszczeniem, to profilaktycznie urząd wczoraj zlecił ich pobranie. - Obecność substancji ropopochodnych nie ma wpływu na bakteriologię, ale mimo wszystko i dla uspokojenia sumienia zleciliśmy takie badania. Wyniki powinny być do piątku - dodaje dyrektor Brunka.

Sprawą zanieczyszczania jeziora zajmują się śledczy. - Dostaliśmy materiały i dopiero będzie wszczęte postępowanie pod kątem art. 182 - informuje zastępca prokuratura rejonowego Stanisław Kaszubowski. Najpierw sprawę badała policja, która ustaliła, że do wycieku doszło podczas tankowania paliwa do statku wycieczkowego. Potem jednak jego właściciel miał wycofać się z tej wersji. Prokurator nie chce komentować sprawy, kiedy ta jest w toku. - Dopiero czynności procesowe pozwolą na ustalenie okoliczności zdarzenia - odpowiada prokurator Kaszubowski.

Wykaz kąpielisk i miejsc wykorzystywanych do kąpieli z dn. 5.08.16 r.

Art. 182. Zanieczyszczanie środowiska

§ 1. Kto zanieczyszcza wodę, powietrze lub powierzchnię ziemi substancją albo promieniowaniem jonizującym w takiej ilości lub w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl