Strona główna

Bank Żywności w Chojnicach będzie miał nową siedzibę (ROZMOWA)

Bank Żywności w Chojnicach będzie miał nową siedzibę (ROZMOWA)

2023-03-04 09:00:00  |  Angelika Ollik

Obiekt za blisko 5 mln złotych stanie przy wjeździe na os. Bajkowe.


Na zdjęciu: Dyrektorka Banku Żywności w Chojnicach, Patrycja Michalak.

Chojnicki Bank Żywności będzie miał nową siedzibę, która stanie przy wjeździe na os. Bajkowe i będzie mieścić się na trzech działkach usługowo-handlowych. Teren, jak zapewnił burmistrz, zostanie odsprzedany przez miasto po preferencyjnych cenach. Obecnie placówka mieści się w „barakach” za PWSH „Pomerania” przy ul. Świętopełka, a potrzeba wybudowania nowego budynku wraz z magazynem jest spora. Placówka w ostatnich latach wypracowała także spore zyski i dzięki temu zabezpieczyła już ponad milion złotych, które przeznaczy na to zadanie.

O projekcie nowej siedziby i jej kosztach, a także funkcjonowaniu Banku Żywności opowiedziała nam jego dyrektorka, Patrycja Michalak.

Redakcja: Jaki jest koszt nowej siedziby Banku Żywności i skąd instytucja pozyska środki na tę inwestycję?

Dyrektorka BŻ w Chojnicach, Patrycja Michalak: - Nowa siedziba Banku Żywności będzie kosztowała zgodnie z kosztorysem niecałe 5 milionów złotych.  Natomiast jest to koszt całości. Sam budynek z instalacjami to około 4 miliony złotych, dodatkowy milion to ogrodzenie, miejsca parkingowe, utwardzenie terenu itp.  Jednak jest to koszt budowy kosztorysowy - dokładne kwoty poznamy po wyłonieniu wykonawców. Na chwilę obecną mamy dopiero projekt i niezbędne dokumenty do złożenia wniosku, teraz czekamy za naborem wniosków do dotacji z KPO. Mają one ruszyć jeszcze w marcu. Zgodnie z zapowiedzią mamy szanse otrzymać na budowę siedziby 4 miliony złotych. Kwota ta powinna wystarczyć do postawienia siedziby. Jeżeli nabór nie ruszy wciąż jest możliwość otrzymania dofinansowania z NFOŚiGW w ramach programu priorytetowego „Racjonalna gospodarka odpadami” Część 1) Selektywne zbieranie i zapobieganie powstawaniu odpadów. Jednak do tego dofinansowania niezbędny jest wkład własny. A my chcieli byśmy zabezpieczone na ten cel fundusze przeznaczyć np.  na zagospodarowanie terenu czy wyposażenie.

R.: Jak aktualnie wygląda funkcjonowanie Banku Żywności w Chojnicach?

P.M.: - Bank Żywności przekazuje żywność do MOPS-ów, GOPS-ów i organizacji współpracujących. Łącznie jest to ponad 100 organizacji. W tej chwili wspieramy ok. 15,5 tys. Polaków w ramach żywności unijnej PO PŻ, 40 tys. osób otrzymuje żywności z bazy (czyli żywność pozyskaną ze sklepów i od darczyńców) i dodatkowo w najgorętszym okresie żywność otrzymywało od nas ok. 8 tys. Ukraińców. A chociażby ze względu na inflacje osób potrzebujących wciąż przybywa. Aby dalej funkcjonować przede wszystkim potrzebujemy większego magazynu.  Te które w tej chwili posiadamy  są  zdecydowanie zbyt małe i wymagają od nas ograniczania niektórych działań. Ponadto w związku z tym, że posiadamy jeden magazyn główny oraz dwa dodatkowe mniejsze generuje to dodatkowo koszty związane z obsługą  i zużyciem wózka widłowego. A wyremontowanie wynajmowanej od PWSH Pomeranii siedziby na ul. Świętopełka w których mamy obecnie magazyny i zaplecze biurowe do standardów i potrzeb rozwijającej się instytucji jest nieopłacalne.

R.: Jak zatem będzie wyglądać nowa siedziba i o ile zwiększy się metraż wykorzystywanej przestrzeni?

P.M.: - W nowym obiekcie magazyn będzie miał ponad 430 m2 i dodatkowo będzie zamykana wiata o powierzchni 70 m2. Czyli łącznie ponad 500 m2 magazynu do wykorzystania. Będą też dwa pomieszczenia biurowe: jeden dla dyrektora drugi dla pracowników oraz sala szkoleń. Nowa siedziba została zaprojektowana „pod nas” i w związku z tym metrów tych będzie nie tylko dwa razy więcej ale dodatkowo będą one mogły być maksymalnie wykorzystane.

R.: Czy w nowej siedzibie pojawi się coś, czego brakuje w obecnym budynku?

P.M.: - Tak, będzie to sala szkoleń, ponieważ my jako Bank Żywności nie tylko dystrybuujemy żywność, ale prowadzimy działania towarzyszące, np. działania z niemarnowania żywności i pokazujemy wtedy, co zrobić z tej żywności, którą od nas beneficjenci otrzymują. W tej chwili nie mamy pomieszczeń do szkoleń, korzystamy z sal użyczonych w różnych miastach, czyli tam, gdzie robimy warsztat, tam prosimy o jakąś salę np. wiejską, żebyśmy mogli zorganizować szkolenie, czy przeprowadzić warsztat kulinarny, a teraz będziemy mieli własną salę do tego przystosowaną. Nowa siedziba będzie ponadto ekologiczna, co jest bardzo istotne przy obecnym kryzysie energetycznym. Postawiliśmy na ogrzewanie przy pomocy dwukierunkowej pompy ciepła wspieranej fotowoltaiką.  Magazyn będzie dobrze ocieplony dzięki czemu mamy nadzieję na zmniejszenie kosztów jakie ponosimy w związku z ogrzewaniem. Ponadto w obecnej siedzibie to ogrzewanie nie jest efektywne ze względu na brak ocieplenia budynku. Nie raz zdarzyło się, że zamarzła woda w toalecie. Mamy nadzieję, że w nowym obiekcie tych problemów mieć nie będziemy.

Dodajmy, że w skład stowarzyszenia Banku Żywności w Chojnicach wchodzi 21 jednostek samorządowych oraz 3 organizacje pozarządowe.

Poniżej wizualizacja nowej siedziby:


Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl