Strona główna

‘Stacje-Relacje’, czyli niezwykły owoc współpracy polsko-niemieckiej

‘Stacje-Relacje’, czyli niezwykły owoc współpracy polsko-niemieckiej

2022-12-13 09:30:32  |  Angelika Ollik

Uczniowie klas 8 Szkoły Podstawowej nr 1 im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach wrócili właśnie z tygodniowej wizyty na terenie Niemiec, a dokładniej z miasta Nienburg, gdzie zacieśniali więzy polsko-niemieckie w ramach projektu ‘Stacje-Relacje’. Baner, który młodzież wykonała wspólnie podczas trwania zajęć w Oberschule Marklohe zaprezentowali dumni nauczyciele.


Pomysł współpracy zrodził się w głowie jednej z nauczycielek placówki Natalii Witkowskiej, jej przyjaciela chojniczanina Andrzeja Bojarskiego, a obecnie wicedyrektora Oberschule Marklohe pod Nienburgiem oraz koordynatorki projektu Anety Tomasz-Major. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu udało im się pozyskać na ten cel 111 tys. zł z funduszu środków unijnych programów „Power’. -  Nasz projekt nazwaliśmy ‘Stacje-Relacje’, który był odpowiedzią na potrzeby uczniów zarówno polskich jak i niemieckich. l zadaliśmy uczniom pytanie jakie są ich potrzeby i oczekiwania, i po okresie pandemii okazało się, że mają potrzebę wyrażenia swoich emocji poprzez sztukę. W ten sposób narodził się właśnie pomysł, żebyśmy skupili się na emocjach uczniów i ich wyrażaniu poprzez Street art i sztukę. Dzięki uprzejmości pani dyrektor Ewy Modrzejewskiej oraz dyrektora szkoły Holgera Salomon,  ta współpraca została zaplanowana właśnie na grudzień tego roku – mówi pani Natalia.

Zajęcia projektowe trwały już od września, równolegle po obu stronach, które konsultowały się ze sobą, natomiast wyjazd zrealizowany został w dniach 4-10.12.2022 r.

Uczniowie w trakcie zajęć manualnych podczas wizyty w Nienburgu zaprojektowali oraz wykonali własne plakietki, maski, czy książeczki z ekologicznego papieru zawierające przedstawienie emocji w ich wykonaniu, a także ogromny baner, który został przecięty na pół i jedna część pozostała po stronie niemieckiej na pamiątkę. - Uczniowie mogli także przełamać swoje bariery językowe i  zacząć mówić w języku niemieckim oraz w języku angielskim – dodaje pani Katarzyna Lis.

Wyjazd był nie tylko okazją do wspólnej pracy, ale także zwiedzania i tym sposobem młodzież odwiedziła Bremę, Hanower, miasto hanzeatyckie Lubekę, a także przejechała się koleją Deutsche Bahn – jak wylicza Arkadiusz Gierszewski.

O udanej współpracy opowiadali (od lewej): Katarzyna Lis, Natalia Witkowska, dyrektorka Ewa Modrzejewska oraz Arkadiusz Gierszewski.

Projekt okazał się owocny nie tylko artystycznie, ale również dzięki tej inicjatywie, burmistrz Nienburga zainteresowany jest również współpracą na poziomie władz miasta, co wyraził podczas wizyty uczniów szkoły z SP nr 1 w Chojnicach. Pojawił się już także pomysł na kolejne współdziałanie. -  Odjeżdżając narodziły nam się nowe pomysły, tym razem na projekt historyczny, ażeby młodzież z Chojnic i młodzież z Oberschule Marklohe wspólnie odwiedzały miejsca pamięci Mam nadzieję, że obu stronom wystarczy sił, spotkamy dobrych ludzi na swojej drodze i uda nam się od strony historycznej taką współpracę kontynuować – mówi pani Natalia.

Dyrektorka SP nr 1 miała także prezent dla wiceburmistrza Adama Kopczyńskiego, wykonany przez uczniów w trakcie pobytu w Niemczech.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl