Strona główna

Wielomilionowa inwestycja budowy deszczówek w Chojnicach zakończona (FOTO)

Wielomilionowa inwestycja budowy deszczówek w Chojnicach zakończona (FOTO)

2022-11-04 08:00:00  |  Angelika Ollik

Kilkanaście kilometrów nowej sieci kanalizacji deszczowej, a także cztery zbiorniki o pojemności blisko 90 tys. metrów sześciennych to efekt trwającego kilka lat projektu. Największym ze zbiorników tzw. "Sobierajczyka" można sterować za pomocą telefonu komórkowego.


Prace w ramach inwestycji „Poprawa gospodarki wodami opadowymi i roztopowymi na terenie MOF Chojnice-Człuchów” trwały w mieście od kilku lat. W ostatnim czasie burmistrz Arseniusz Finster oznajmił, że budowa deszczówek nareszcie dobiegła końca.

- Wydalismy na to 79 mln 300 tys. złotych, 48 mln 100 tys. zł pochodziło z Unii Europejskiej, czyli poziom dofinansowania wynosił 60%. Ten program to jest wielki sukces miasta i jego mieszkańców i nasz również, bo my go promowaliśmy. Zbudowaliśmy nowe zbiorniki, nowe kolektory, i urządzenia czyszczące tę wodę. Gdybyśmy mieli w takim samym sytemie oświetlenie uliczne, jak mamy deszczówki to śmiem twierdzić, że byśmy ponosili o wiele niższe koszty, niestety takiego systemu nie mamy.

Dzięki inwestycji powstały 4 obiekty małej retencji o pojemności 88 900 m3, a także 14,2 km nowej sieci kanalizacji deszczowej. Tzw. 'zbiornik Sobierajczyka' jest największym z czterech (60 tys. m3), jakie powstały w ramach projektu MOF na terenie miasta. Już niedługo zostaną one oficjalnie zaprezentowane.

- Myślę że największe wrażenie stworzy nam przejazd po wieńcu zbiornika Sobierajczyka, on jest potężny. Jest suchy w tej chwili, bo czekamy na większe opady. Pokażemy państwu automatykę, wszystko można sterować z telefonu komórkowego, dlatego to jest już taki ultranowoczesny zbiornik - tłumaczy włodarz.

Przypomnijmy, że projekt obejmował budowę i przebudowę systemów odbioru, odprowadzania i oczyszczania wód opadowych i roztopowych oraz zbiorników retencyjnych na terenie miast Chojnice i Człuchów. Celem projektu jest wzmocnienie odporności Chojnicko-Człuchowskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego na powodzie i susze. Realizacja projektu ma wpłynąć korzystnie na adaptację obszarów obu zlewni do zmian klimatu wywołujących ekstremalne zjawiska typu powodzie i susze, poprzez zwiększenie retencji powierzchniowej, wyrównanie przepływów w ciekach oraz usprawnienie systemów odprowadzania i oczyszczania wód opadowych i roztopowych.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl