Strona główna

Wykład dla młodzieży o badaniach w chojnickiej Dolinie Śmierci

Wykład dla młodzieży o badaniach w chojnickiej Dolinie Śmierci

2022-09-19 08:47:48  |  MBP w Chojnicach

Archeolog dr Dawid Kobiałka oraz prokurator Tomasz Jankowski z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku spotkali się w piątek 16 września 2022 roku w Czytelni MBP z młodzieżą z chojnickich szkół. Przybliżyli im zagadnienia badań archeologicznych w Dolinie Śmierci w Chojnicach i ustaleń dotyczących masowych mordów w czasie II wojny światowej.


W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. 8 Szkoły Podstawowej nr 3 oraz grupa uczniów ze Wspólnoty Szkół Katolickich. Gości przywitał Przemysław Zientkowski, który zachęcił młodzież do wysłuchania prelekcji archeologa oraz zadawania pytań przedstawicielowi Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku.

Dr Dawid Kobiałka kierował badaniami dotyczącymi masowych mordów dokonanych przez Niemców w czasie II wojny światowej w Dolinie Śmierci. Przedstawił fakty, które udało się w wyniku tych badań ustalić. Mówił o znaczeniu odnalezienia szczątków osób zamordowanych w 1945 roku i o tym, jak udało się ustalić personalia niektórych ofiar. Prokurator Tomasz Jankowski przybliżył natomiast pracę Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Wspomniał też o badaniach dotyczących innego pobliskiego miejsca masowych mordów – w Działdowie.

Badania w chojnickiej Dolinie Śmierci będą kontynuowane, a 11 listopada w Baszcie Kurza Stopa otwarta zostanie wystawa pokazująca dotychczasowe prace archeologów i wolontariuszy. Uczniowie usłyszeli także podczas spotkania, że odnajdywane szczątki ofiar II wojny światowej należy zawsze ekshumować i przywracać im tożsamość, a następnie godnie pochować.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl