Strona główna

Niech się święci 3 maja! (FOTO)

Niech się święci 3 maja! (FOTO)

2022-05-03 15:39:27  |  Angelika Ollik

Pierwsza w Europie, druga na świecie. 231 lat temu zapisano słowa Konstytucji 3 maja. Dzisiaj w Chojnicach uczczono to wydarzenie kwiatami i okolicznościowym przemówieniem. Nie zabrakło występów artystycznych oraz chojnickich cyklistów, którzy wyruszyli w patriotyczny rajd.

Obchody zaczęły się od przemowy w towarzystwie delegacji sztandarowych.

- Hańbiący, barbarzyński i niczym niesprowokowany atak wojsk rosyjskich na Ukrainę wprawił nasze społeczeństwo, Europę i cały świat w osłupienie. Wydawało się, że doświadczenia dwóch wojen światowych i innych konfliktów na naszym kontynencie są na tyle bolesne, że nauka z nich płynąca zapewni spokojną przyszłość. Niestety, znów dała o sobie znać żądza władzy i imperialne ambicje, które zaowocowały śmiercią i tragediami tysięcy naszych sąsiadów. Niepodległość i wolność narodu, ocalenie ojczyzny i jej granic - takie wartości wymieniono w Konstytucji RP z 1791 r. O takie same wartości walczą obecnie nasi sąsiedzi z Ukrainy. Walczą jednak nie tylko za swoją wolność, ale także Europy, w tym także Polski. To moment próby, który jest wyzwaniem dla każdego z nas - przemawiał starosta chojnicki, Marek Szczepański. Podkreślił także, że już ponad 1700 uchodźców z Ukrainy znalazło schronienie w naszym powiecie, a "polska gościnność" to nie puto brzmiące słowa, a czyny, którymi wyrażamy samych siebie. - Co mogłoby się wydarzyć, gdyby Polska nie była członkiem NATO i UE? To sojusze i wspólnota europejska są gwarancją naszej wolności. Cieszmy się z niej świętując wspólnie z przyjaciółmi i rodziną, nie tracmy jednak świadomości, że wolność nie jest dana raz na zawsze i nieustannie należy ją pięlegnować.

Po okolicznościowej przemowie wystąpił "Dworek Polski", a następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikami Chrystusa Króla i Orła Białego. W ramach obchodów do godz. 17:00 w Fosie Miejskiej trwa także IX Ogólnopolski Konkurs Kapel i Zespołów Na Szlaku Kultur Chojnice 2022.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl