Mecze rozgrywają już na nowej trawie. 'Modrak' nareszcie gotowy
W piątek 4 marca nastąpił odbiór boiska Modrak przy ulicy Bałtyckiej. Zakończyły się na nim prace związane głównie z wymianą nawierzchni zgodną z najnowszymi standardami FIFA Quality PRO. Zadanie za 1,4 mln złotych wykonała spółka z Piaseczna. - Usłyszałem taką opinię, że mamy w tej chwili najlepsze boisko trawiaste w tym regionie - komentuje burmistrz, Arseniusz Finster.
Burmistrz zapewnia, że zadanie zmieściło się w zaplanowanej kwocie i miasto nie musiało zwiększać na nie nakładów. -- Kwota ta sama co w przetargu, nic tam nie dokładaliśmy, bo nie było żadnych robót dodatkowych. Jesteśmy po certyfikacji. i już pierwsze mecze się rozgrywały na tym boisku. Zawodnicy bardzo zadowoleni. Mówią, że jakość trawy bardzo dobra i nawet usłyszałem taką opinię, że mamy w tej chwili najlepsze boisko trawiaste w tym regionie. Same pozytywy.
Spółka "Panorama" z Piaseczna, z którą była podpisana umowa na wykonanie zadania, miała początkowo na wymianę nawierzchni ustalony termin 45 dni, ale w związku z unieważnieniem poprzedniego przetargu we wrześniu ubiegłego roku, warunki pogodowe nie sprzyjały ukończeniu inwestycji w czasie.
- Były przesunięcia wynikające z tego, że nie było pogody, bo żeby ten granulat wczesać i tę trawę postawić, to musiała być temepratura plusowa. No i tam mieliśmy takie przesunięcia, chyba trzy po kilkanaście dni, ale to nie było ze szkodą dla piłkarzy, bo mecze zaczęli od 6 marca, więc zdążyliśmy na pierwszy mecz uruchomić stadion - tłumaczy burmistrz.
O unieważnieniu przetargu i podpisaniu umowy z wykonawcą zadania pisaliśmy już wcześniej na stronie.
Modrak to główne boisko, na którym swoje treningi odbywa większość grup Akademii Chojniczanki i tam też rozgrywane są wszystkie mecze ligowe młodzieżowych zespołów.
Modernizacja boiska obejmowała m.in:
- wymianę nawierzchni na zgodną z najnowszymi standardami FIFA Quality PRO.
Certyfikat FIFA Quality PRO jest najwyższym certyfikatem wydawanym przez FIFA dla pełnowymiarowych boisk z traw syntetycznych. Każde boisko aspirujące do uzyskania certyfikatu FIFA musi zostać przebadane pod kątem wielu rygorystycznych parametrów, które pozwalają na określenie jakości użytkowych i technicznych boiska. Również materiały użyte do budowy boiska, podlegają badaniom laboratoryjnym celem weryfikacji parametrów;
- korektę sztucznego oświetlenia boiska;
- wymianę bramek stacjonarnych wraz z odciągami i siatkami na bramki tego samego rodzaju posiadającymi odpowiednie certyfikaty i dopuszczone przez PZPN;
- zabezpieczenie krawężników gumowymi nakładkami;
- montaż wiaty ze stojakami rowerowymi.
- Inwestycja w infrastrukturę sportową to bardzo istotna kwestia. Nie tylko patrząc z perspektywy Klubu i mając na względzie jego prawidłowe funkcjonowanie, ale również patrząc z perspektywy samorządów, które powinny mieć na względzie promowanie zdrowego stylu życia, zapewnienie odpowiednich warunków edukacji sportowej dzieci i młodzieży, a także docenić wartość wychowania najmłodszej części społeczności poprzez sport i wartości z niego płynące - mówi wiceprezes Chojniczanki, Rafał Zabrocki.
Boisko z nową nawierzchnią, jako pierwsza przetestowała w niedzielę 6 marca drużyna Juniora A1 Chojniczanki, która zagrała mecz Ligi Makroregionalnej U-19 z Błękitnymi Stargard.