Strona główna

Przedsiębiorco, tylko do dzisiaj!

Przedsiębiorco, tylko do dzisiaj!

2022-02-28 08:03:08  |  ZUS fot. pexels. com

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w branży rozrywkowej, a których firmy ucierpiały z powodu Covid-19 jeszcze tylko do 28 lutego mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2021 r.


Przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2021 r. na formularzu RDZ-B7. O wsparcie mogą wystąpić podmioty oznaczone kodami PKD: 56.30.Z czyli firmy zajmujące się przygotowywaniem i podawaniem napojów (podklasa ta obejmuje m.in. dyskoteki serwujące głównie napoje), 93.29.A - działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w miejscach o zamkniętej przestrzeni oraz 93.29.Z czyli pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna. Aby skorzystać ze wsparcia przedsiębiorca musi przekazać dokumenty rozliczeniowe za grudzień 2021 r. do końca lutego 2022 r., chyba że jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów. Z wnioskiem mogą wystąpić przedsiębiorcy, którzy działali przed listopadem 2020 roku, a przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu prowadzili 31 marca 2021 r.

Zwolnienie ze składek przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z lutego lub września 2020 r. Wnioski o wsparcie z Tarczy Antykryzysowej można złożyć wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Przedsiębiorcy ze wskazanych branż, w zależności od kodu PKD, mogą też otrzymać świadczenie postojowe od jednego do sześciu razy. Są wśród nich tacy, którzy zajmują się sprzedażą detaliczną, fryzjerstwem i zabiegami kosmetycznymi czy działają w branży hotelarskiej lub rozrywkowej. Pełnalista kodów PKD dostępna jest na stronie www.zus.pl. Wniosek RSP-DD7 mogą złożyć najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od zniesienia stanu epidemii.

- Co ważne, jeżeli przedsiębiorca złożył wniosek RSP-DD7 i otrzymał świadczenie postojowe już wcześniej, to liczba świadczeń o które może wystąpić zostanie pomniejszona o już pobrane - informuje Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego, Krzysztof Cieszyński.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl