Strona główna

W Technikum nr 2 odnowiono zabytkowe freski

W Technikum nr 2 odnowiono zabytkowe freski

2021-11-03 15:25:29  |  Agata Wiśniewska

Polichromia datowana na koniec XIX w. zdobiła wejście dawnego hotelu Reichshof, a po jej odkryciu i renowacji cieszy oko w jednej z sal lekcyjnych Technikum nr 2. Malowidło przedstawia dwie scenki rodzajowe. - Osobę w stroju japońskim, najprawdopodobniej gejszę, rozmawiającą z diabłem i grę w karty mężczyzn, być może Żydów - mówi Marlena Pawlak, miejska konserwator zabytków.

Na tle zabytkowych fresków pozują: miejska konserwator zabytków Marlena Pawlak, dyrektor Technikum nr 2 Kamil Trzebiatowski i dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu w chojnickim starostwie Irena Laska.

Zabytkowe freski w Technikum nr 2 w Chojnicach, zostały odkryte trzy lata temu przy okazji remontu, jaki placówka przeprowadziła na potrzeby podwójnego naboru. Wtedy to nieużywane już mieszkanie służbowe na parterze zostało zaadaptowane na salki lekcyjne.

 

Nie można powiedzieć, że odkrycie malowideł było totalną niepsodzianką, bo innych ich fragment przedstawiają fotografie wnętrza hotelu "Reichshof" z roku 1918. Jak wyglądał obiekt z zewnątrz pokazuje zaś m.in. pocztówka z 1910 r. Wejście do hotelu, którego właścicielem był A. Hoika, było na rogu ulicy Dworcowej i Warszawskiej (wtedy Bahnhofstrasse i Bismarckstrasse).

- Całe to pomieszczenie, jako wejście do hotelu było otoczone takimi freskami - nawiązywał do historii budynku Kamil Trzebiatowski, dyrektor Technikum nr 2, który gościł dzisiaj (3.11) członków zarządu powiatu chojnickiego. To dzięki środkom ze starostwa (15 tys. zł) freskom udało się przywrócić dawny blask. - Miałem okazję obserwować pracę konserwatorów, była bardzo karkołomna. Odtwarzanie na podstawie punktowania - przyznał szefujący placówce.
Malowidło zlokalizowane na wschodniej ścianie przedstawia dwie scenki rodzajowe. Najprawdopodobniej gejszę rozmawiającą z diabłem i Żydów grających w karty. Na ścianie północnej fragment zachowanego fresku, to tarcza herbowa o nieokreślonej przynależności heraldycznej.

 

Stan zachowania zabytku, po jego odnalezieniu, określono jako zły. - Polichromie były pokryte licznymi zabrudzeniami w postaci klejów, zapraw gipsowych oraz wapiennych. Częściowo tynk był spękany, trzeba to było uzupełnić zaprawą gipsową. Podstawową przyczyną zniszczeń były późniejsze remonty oraz przekształcenia budynku - mówiła z kolei Marlena Pawlak, miejska konserwator zabytków.

W placówce chcą powrócić do dawnego układu sali, co też przełożyłoby się na większy komfort zajęć. Kilka małych salek miałaby zastąpić jedna, przestronna. Przy tej okazji może uda się odkryć kolejne malowidła i je odrestaurować.

- Już teraz osoby odwiedzające naszą szkołę, w tym absolwenci, chcą zobaczyć freski. To jest atrakcja historyczna, kulturowa dla wszystkich mieszkańców - ocenił dyrektor. Osoby zainteresowane obejrzeniem malowidła mogą, to uczynić ustalając wcześniej termin telefonicznie w sekretariacie. - Wchodząc na teren naszej placówki prosimy o zastosowanie się do obowiązującego reżimu sanitarnego - apeluje Kamil Trzebiatowski.

 

Podobne smaczki, na miłośników czasów minionych, czekają też w innych punktach Chojnic. Na klatce schodowej kamienicy przy ul. Kościuszki 21 pochodzącej z 1986 r. można podziwiać freski z motywami secesyjnymi i pejzażami z różnych krajów. - Tam zachowała się prawie w całości oryginalna stolarka secesyjna drzwiowa , co też jest rzadkością - informowała Marlena Pawlak. Zabytkowe freski przy okazji prac dot. instalacji elektrycznej odkryto swego czasu także w ratuszu. Odnowione cieszą oko na korytarzu placówki.


Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl