Strona główna

'Paszport do natury powiatu chojnickiego' - I edycja zakończona

'Paszport do natury powiatu chojnickiego' - I edycja zakończona

2021-10-14 09:04:08  |  oprac. i fot. (aw)

- Zadanie, które realizowaliśmy przez cztery ostatnie miesiące było grą terenową o charakterze przyrodniczo-ekologicznym, skierowaną do mieszkańców całego powiatu, ale także dla turystów odwiedzających nasz region - mówi Bożena Stępień, prezeska Stowarzyszenia Charzy. Dzisiaj (14.10) o godz. 16:00 w CEW-ie odbędzie się wręczenie nagród uczestnikom, którzy oddali wypełnione paszporty a przy losowaniu uśmiechnęło się do nich szczęście.

Na zdjęciu Bożena Stępień

Pierwsza edycja gry terenowej przygotowanej przez Stowarzyszenie Charzy trwała od 1 czerwca do 15 września br. Jej uczestnicy mieli za zadanie odwiedzić 10 wyjątkowo cennych przyrodniczo i uroczych miejsc na terenie powiatu chojnickiego, a zwłaszcza gminy Chojnice i wpisać do paszportu hasła. Wspomniane punkty pomógł wytypować Zaborski Parki Krajobrazowy.

- Dzięki dofinansowaniu z grantu powiatu chojnickiego wydrukowaliśmy 1000 szt. paszportów w języku polskim i angielskim, które zostały rozdysponowane do wszystkich punktów informacji turystycznej i rozdane turystom odwiedzającym nasz region - mówi Bożena Stępień, prezeska Stowarzyszenia Charzy.

 

Do organizatorów wpłynęło 75 prawidłowo wypełnionych paszportów. - To nie oznacza niskiej frekwencji, a jedynie fakt, że tyle osób nam te paszporty odesłało. W sumie rozlosowaliśmy 26 nagród, którymi obdarzamy dzisiaj aż 61 osób - zdradza szefująca stowarzyszeniu.

Do uczestników zabawy trafią, m.in. karnety na basen, namioty, vouchery na rejs statkiem po Jeziorze Charzykowskim czy zaproszenia na zorganizowaną imprezę w Eksperymentarium. Wrędzenie nagród o godz: 16:00 w CEW-ie (ul. Piłsudskiego 30a).

 

Obiekty przyrodnicze oraz hasła, które zostały przypisane tym miejscom i powinny znaleźć się w paszporcie:

1. Charzykowy (skwer „Ptasi Raj” i ścieżka botaniczna PNBT), hasło: GŁUCHY PTAK

2. Fragment niebieskiej ścieżki dydaktycznej „Piła Młyn” w PNBT (dąb Bartuś, J. Kacze Oko i Struga Siedmiu Jezior), hasło: NAMOLNE BAGNO

3. Jezioro Gacno na zielonej ścieżce dydaktycznej PNBT, hasło: ŚWITEZIANKA

4. Eksperymentarium w Chojnicach ( sala pn. Światowy Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie i sala pn. Świat Wody), hasło: ZAMACH NA TURA

5. Rezerwat Kamienne Kręgi w Odrach, hasło: MIEJSCE MOCY

6. Rezerwat „Cisy na Czerską Strugą”, hasło: TAXUS NA ŁUKI

7. Dolina Kulawy w Zaborskim Parku Krajobrazowym, hasło: KULAWY MNICH

8. Ścieżka ornitologiczna w Kokoszce, hasło: KURKA WODNA

9. Szlak jezior rynnowych na pieszym, zielonym szlaku Zaborskim (odcinek Drzewicz – leśniczówka Młynek lub alternatywnie odcinek od Laski do Jeziora Nawionek łącznie z dębem Łokietek w Lasce), hasło: DŻUMA RACZA

10. Aleja drzew pomnikowych na czerwonym szlaku Rydzkowskiego (Jarcewo - Lasek Miejski), hasło: OTYŁY KAZIMIERZ

Paszport do natury powiatu chojnickiego

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl