Strona główna

Chojnice pamiętają

Chojnice pamiętają

2021-09-01 07:57:12  |  Agata Wiśniewska

Obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej w naszym mieście rozpoczęły się jeszcze przed wschodem słońca przy Pomniku Pomordowanych Kolejarzy. Ta nowa forma uroczystości ma przypominać, że 1 września 1939 r. o godz. 4:23 zamiast pociągu pasażerskiego na chojnicki dworzec wjechał niemiecki pociąg pancerny, rozpoczynając działania wojenne.

 

O godzinie 3:30 wartę honorową przy Pomniku Pomordowanych Kolejarzy w Chojnicach rozpoczęli żołnierze z 34 Batalionu Radiotechnicznego. Godzinę później przy obelisku pojawiły się delegacje i poczty sztandarowe. Chojnickie Centrum Kultury zadbało, by uczestnicy uroczystości usłyszeli "nadjeżdżający pociąg", z dworca popłynął przejmujący dźwięk syreny, a z gardeł kibiców Chojniczanki okrzyk "Cześć i chwała bohaterom". Wszystko to razem sprawiło, że można było mieć ciarki.

- 82 lata temu pod osłoną nocy, na peron drugi, zamiast pociągu pospiesznego relacji Berlin - Królewiec wjechał podstępnie hitlerowski pociąg pancerny. Hitlerowskie Niemcy łamiąc traktat najechały na nasz kraj, łamiąc go w imię przepełnionej  nacjonalistycznym fanatyzmem ideologii. Chojnice obok Westerplatte oraz Wielunia stały się pierwszymi miejscami działań wojennych podczas II wojny światowej. Nie potrafię sobie wyobrazić zaskoczenia kolejarzy, którzy bez uzbrojenia próbowali stawić opór najeźdźcom. Podczas ewakuacji większość z nich zginęła, otrzymując strzał w plecy - mówił burmistrz Arseniusz Finster.

 

- Lekcje tragicznego 1939 roku i wszystkich wydarzeń po nich, które nastąpiły to także lekcja mówiąca nam do jakich nieszczęść doprowadza nacjonalizm, fanatyzm i totalitarne myślenie. Nie możemy dopuścić, aby takie niewyobrażalne zło się powtórzyło - dodał włodarz.

Okolicznościowe przemowy wygłosili także senator Stanisław Lamczyk i poseł Aleksander Mrówczyński. Drugi z wymienionych nawiązał m.in. do roku szkolnego, jaki 82 lata temu się nie rozpoczął.  -  Dzieci i młodzież nie poszły do szkoły. To był dla nich wielki ból. Zamiast pierwszego dzwonka 1 września 1939 r. w Chojnicach usłyszeliśmy pierwsze strzały - mówił poseł.

 

Dzisiejsze obchody zawierają jeszcze cztery punkty, mianowicie:

godz. 12.00 - Otwarcie wystawy zdjęć „Archeologia Doliny Śmierci”, Stary Rynek
godz. 13.00 - Spotkanie z poezją Pokolenia Kolumbów na Wzgórzu Ewangelickim
godz. 16.00 - Złożenie kwiatów pod pomnikiem w Dolinie Śmierci
godz. 17.00 - Msza Św. pod przewodnictwem J. E. ks. biskupa Arkadiusza Okroja w kościele p.w. Chrystusa Miłosiernego.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl