Strona główna

Barwy folkloru

Barwy folkloru

2021-07-31 11:06:05  |  Krzysztof Różycki

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata",  na scenie Chojnickiego Centrum Kultury wystąpili Kaszubska Kapela Purtki z Chojnic,  pochodzący z Wielkopolski Zespół Chludowianie oraz Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti Sentemo z Radzynia Podlaskiego.

W tym roku w zmienionej, okrojonej formie Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata" zawitał ponownie do Brus, Chojnic, Czerska, Kościerzyny, Wdzydz i Wiela. Bez występów na żywo gości z zagranicy, ich występy można było zobaczyć jedynie w czasie projekcji materiałów wideo. Trzy zespoły występujące w Chojnicach, to także namiastka festiwalowych imprez sprzed lat, pozostawiająca duży niedosyt.

Na szczęście, program zaprezentowany w Chojnickim Centrum Kultury mógł zadowolić najbardziej wybrednych, oferując przegląd folkloru z różnych zakątków naszego kraju. Kaszubska Kapela Purtki z Chojnic, to kwintesencja folkloru naszego regionu. Działająca od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, Kapela Purtki wykorzystuje podczas występów tradycyjne instrumenty takie jak diabelskie skrzypce, burczybas czy bazuna.

Zespół Pieśni i Tańca Chludowianie działa przy Zespole Szkół w Chludowie, gmina Suchy Las koło Poznania. Ich repertuar jest bardzo różnorodny, nawiązuje do tradycji wielu regionów Polski. Podczas występów Chludowian pojawiają się oberek, kujawiak, mazur i krakowiak oraz tańce i przyśpiewki regionalne: wielkopolskie, lubelskie, rzeszowskie, śląskie, beskidzkie, kaszubskie. Całość doprawiona rozbudowanymi układami tanecznymi oraz bogato zdobionymi strojami ludowymi.

Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti Sentemo z Radzynia Podlaskiego gościła w Chojnicach, ich koncert  w szkole muzycznej, przysporzył im wtedy wielu zagorzałych fanów. Na czym polega fenomen tej orkiestry ? Wydawać się może, że tak ograniczone instrumentarium narzuca pewne ramy, nic bardziej mylnego. Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti Sentemo bierze się za bary z melodią ludową, klasykami muzyki rozrywkowej i filmowej, nie straszne jej tango i walc oraz utwory operowe. Skład orkiestry tworzą uczniowie i wychowankowie klasy akordeonu, uczniowie Szkoły Muzycznej II stopnia oraz studenci Akademii Muzycznych w Warszawie, Gdańsku, Katowicach. Młodzi muzycy wchodzący w skład orkiestry to laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów instrumentalnych w grze solowej i kameralnej, stypendyści Premiera RP, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Orkiestrze przewodzi Zbigniew Czuryło, Dyrektor Artystyczny Orkiestry i Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl