Strona główna

'Ocaliliśmy trochę gotyku dla Chojnic'

'Ocaliliśmy trochę gotyku dla Chojnic'

2020-09-08 14:10:07  |  Agata Wiśniewska

Po tegorocznej przebudowie i remoncie Domu Szewskiego zmieni się diametralnie funkcja obiektu. Przy Podmurnej 9 koniec z magazynem zbiorów muzealnych, czas na zbrojownię i zajęcia edukacyjne! A wszystko we wnętrzach, w których wyeksponowano elementy gotyku.



Dom Szewski to trzykondygnacyjny budynek, usytuowany w ciągu średniowiecznych murów miejskich, między Basztą Szewską a Domem na Murach - ul. Podmurna 9. Odbudowany przez Muzeum Historyczno-Etnograficznego w 1979 r. z zachowaniem fragmentów oryginalnej baszty obronnej. Wcześniej, tj. od czasów powojennych do lat 60-tych mieszkał w nim szewc, stąd też nazwa obiektu. Do roku ubiegłego pełnił funkcję magazynową dla muzeum. Obecnie swoje muzealia, także te z piwnic starostwa, muzeum przechowuje w budynku po byłym szpitalu. - Zyskały one bardzo dobre warunki, zgodne z kryteriami muzealnymi - poinformowała Barbara Zagórska, dyrektor Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach.

Dzisiaj dziennikarze mogli zobaczyć jak po wielomiesięcznej przebudowie i remoncie zmienił się obiekt przy ul. Podmurnej. Prace były kompleksowe, objęły zarówno roboty budowlane jaki konserwatorskie. Wymieniona został pokrywa dachu, elewacja, wyremontowano wnętrza. - Obiekt był na murach miejskich, służył kiedyś funkcjom militarnym, posiadał otwory strzelnicze widoczne wyraźnie na zewnątrz natomiast od wewnątrz były zamurowane i jeszcze zasłonięte białą ścianą. Po odkryciu było widać, w obrębie tych murów, żę celowo zostały wypełnione cegłą. Zapewne w trakcie, jak budynek był wykorzystywany w celach mieszkalnych. Wspólnie z konserwator zabytków podjęliśmy decyzję, że odkryjemy ten element, aby dojść do pierwotnych gotyckich rozwiązań. I tak, zarówno na poziomie pierwszym jak i drugim, ściana zachodnia została w całości odkryta. Ocaliliśmy trochę gotyku dla Chojnic - mówiła pani dyrektor. Na poziomie minus jeden natomiast jest szansa zobaczyć oryginalne fundamenty, typowe dla baszt gotyckich.



Teraz pracownicy muzeum myślą o nowym przeznaczeniu dla obiektu. - Myślimy o funkcji edukacyjnej, a także aby urządzić tutaj zbrojownię, studyjny magazyn militariów. Charakter obronny, basztowy obiektu myślę, że nadaje się do tego, żeby taki rodzaj muzealiów jak: halabardy, hełmy, pistolety, związane z obronnością Chojnic i murami miejskimi tutaj wyeksponować.

Kiedy Dom Szewski rozpocznie nową działalność?  - Przygotowujemy scenariusz działalności. W dużej mierze będzie to forma studyjna, która będzie się opierała na naszych zbiorach historycznych, a częściowo będziemy posiłkować się depozytami z innych muzeów pomorskich. Z racji epidemii wstrzymana będzie na razie forma edukacyjna, ale być może zajęcia w małych grupach mogłyby się odbywać - opowiedziała szefująca placówce.

Inwestorem przebudowy i remontu Domu Szewskiego był powiat chojnicki. Prace za 472 tys. zł wykonał Zakład Budowlany Andrzej Byszewski.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl