Strona główna

Gala i koncert z okazji 100-lecia powrotu Chojnic do Macierzy

Gala i koncert z okazji 100-lecia powrotu Chojnic do Macierzy

2020-01-31 13:33:49  |  Agata Wiśniewska

Oba wydarzenia odbyły się wczoraj (30.01) w Chojnickim Centrum Kultury.


Uroczysta gala z okazji 100-lecia powrotu Chojnic do Ojczyzny rozpoczęła się od odegrania hejnału Chojnic z 1937 r. Utwór przypomnieli: Janusz Łangowski, Piotr Gliszczyński, Krzysztof Żychski i Andrzej Czapiewski. Tego wieczoru panowie jeszcze raz chwycili za trąbki, dokładnie na zakończenie gali.

Na widowni ChCK zasiedli samorządowcy i parlamentarzyści, delegacje z partnerskich miast, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, lokalni przedsiębiorcy, radni i zwykli chojniczanie, którzy skorzystali z wystosowanego do nich zaproszenia.

Jako pierwszy głos zabrał burmistrz Arseniusz Finster. Będący włodarzem Chojnic od 1998 roku przyznał, że marzy o podróży w czasie, dzięki której mógłby spotkać swoich poprzedników. W swojej przemowie stawiał też pytanie o to, jakie miejsce Chojnice zajmują współcześnie w odniesieniu chociażby do woj. pomorskiego. Arseniusz Finster sam funkcjonowanie miasta ocenia dobrze, a zbierając pochwały na jego temat nie zapomina o problemach do rozwiązania.

Okolicznościowe mowy wygłosili również wicemarszałek woj. pomorskiego Leszek Bonna, Kazimierz Ginter honorowy burmistrz Chojnic (przedsiębiorca tytuł ten wylicytował podczas ostatniego finału WOŚP) a także przedstawiciele miast partnerskich: Emsdetten, Korsunia Szewczenkowskiego, Mozyra i Bayeux. Mieszkańcom Chojnic goście dziękowali za owocną współpracę, życzyli dalszego rozwoju miasta, wolności w duchu demokracji, ale i po prostu szczęścia i miłości.

Dalsza część imprezy upłynęła na wręczaniu statuetek z turem, które wykonał Janusz Jutrzenka - Trzebiatowski (przed galą artysta prezentował cykl swoich obrazów w sali wystawowej ChCK). Kapituła przyznała wyróżnienia w siedmiu kategoriach. Pierwsze statuetki powędrowały do polityków: Jana Kozłowskiego byłego marszałka woj., posłów Marka Biernackiego i Aleksandra Mrówczyńskiego, senatora Stanisława Lamczyka, marszałka woj. pomorskiego  Mieczysława Struka, wicemarszałka Leszka Bonny i wojewody Dariusza Drelicha.
Statuetkę w kat. polityka otrzymał m.in. poseł Aleksander Mrówczyński.

Uhonorowano także samorządowców: Stanisława Skaję etatowego członka zarządu powiatu chojnickiego i zarazem byłego starostę, wójta Zbigniewa Szczepańskiego i starostę Marka Szczepańskiego.

Trzecią kategorię stanowiły szkoły z najbogatszą historią. Laureatów było trzech: Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach, Technikum nr 2 w Chojnicach i Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Chojnickich.

Wyróżnieni zostali także szefowie stowarzyszeń z miast partnerskich działając na rzecz Chojnic: Christian Erfling, Jelena Rudenko, Larysa Tkacz, Marie Therese.

Najwięcej laureatów, bo aż 12,  było w kategorii przedsiębiorcy. Mianowicie:  Kazimierz Ginter, Andrzej Skiba, Kazimierz Kustra, Tadeusz Skajewski, Józef Urbaniak, Eugeniusz Słomiński, Bronisław Gwiździel, Zenon Wrzeszcz, Jan Rostankowski, Krzysztof Ringwelski, Gerd Hemmerling i Bogdan Duraj.

Kolejnymi nagrodzonymi byli społecznicy: Joanna Warczak i Izabella Odejewska. Statuetka tura trafiła także do rąk osób spisujących historię Chojnic: Jacka Knopka, Kazimierza Ostrowskiego i Tadeusza Galca.
Laureatki w kat. społecznik Joanna Warczak (po lewej) i Izabella Odejewska w towarzystwie wicemarszałka Leszka Bonny i burmistrza Arseniusza Finstera.

Swoje pięć minut na scenie mieli także przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń działających na rzecz sportu i kultury: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział Chojnice, Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Chojnicach, Chojnicki Klub Sportowy Kolejarz, MKS Chojniczanka 1930, Ludowy Klub Sportowy w Charzykowach, Chojnicki Klub Żeglarski, Chór Lutnia, Dyskusyjny Klub Filmowy, Chojnickie Towarzystwo Polsko-Francuskie, Związek Kynologiczny oddział Chojnice.

Sepcjalnym wyróżnieniem uhonorowano chojnicką hafciarkę Elżbietę Chrapkowską - Pociej. Tura otrzymał też burmistrz Arseniusz Finster.
Wczorajszy wieczór zakończył koncert w wykonaniu Polskiej Filharmonii Kameralnej z Sopotu. Był to prezent dla mieszkańców Chojnic od marszałka woj. pomorskiego. Miasto zadbało o miły rewanż, do Mieczysława Struka trafi kaszubski alfabet namalowany na niewielkiej palecie.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl