Strona główna

'Chojnice chcą oddychać'

'Chojnice chcą oddychać'

2019-11-22 15:00:17  |  Agata Wiśniewska

"Smog nas zje"czy "Wasze czyny, nasza przyszłość" to tylko niektóre z haseł, jakie znalazły się na transparentach, niesionych dzisiaj (22.11) przez uczestników happeningu ekologicznego pn. "Stop smogowi". Uczniowie chojnickich szkół w maseczkach, w milczącym marszu, przeszli przez centrum miasta. Akcję zorganizował Chojnicki Alarm dla Klimatu.

O godzinie 13 uczestnicy wydarzenia spotkali się na płycie Starego Rynku, gdzie zostały odczytane apele do samorządowców. W imieniu młodych głos zabrał Mikołaj Matuszewski. Uczeń szkoły podstawowej prosił m.in. o utworzenie w centrum Chojnic stacji monitoringu gazów zanieczyszczających chojnickie osiedla, promowanie proekologicznych inwestycji i regularne nasadzenia drzew.

Bożen Stępień odczytała z kolei postulaty organizatora happeningu, jakie w formie listu trafiły do wszystkich samorządów z terenu powiatu chojnickiego i wicemarszałka woj. pomorskiego Leszka Bonny. - Apelujemy o szybkie i skuteczne informowanie mieszkańców o zagrożeniach związanych z zanieczyszczeniem powietrza, chcemy szczególnie ochrony małych dzieci. Informacje o poziomie zanieczyszczenia powinny trafiać natychmiast do dyrektorów szkół i przedszkoli. Dzieci w takich dniach nie powinny się znajdować nawet na boisku szkolnym. Stowarzyszenie Chojnicki Alarm dla Klimatu chciałoby także większej kontroli kotłowni domowych, utworzenia gminnych funduszy na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne, zniesienia opłat za przejazd komunikacją miejską dla wszystkich dzieci i seniorów. - Dbajcie o nas. Nie wycinajcie nam drzew przy każdej inwestycji, nie pozwalajcie na rozwój wyjątkowo uciążliwych firm, wspomagajcie ekologów w ich działalności, twórzcie parki i oazy zieleni, gdzie tylko się da – mówiła działaczka.

Głos zabrali także obecni na wydarzeniu burmistrz i starosta. Arseniusz Finster informował, że w Chojnicach w roku bieżącym wymieniono źródła ciepła w 58 domach. - Na tyle wystarczył rządowy program – mówił włodarz. W przyszłym roku proekologiczne zmiany czekają MZEC. Zakład, który ogrzewa prawie połowę chojnickich gospodarstw domowych pożegna się z węgeml na rzecz kogeneracji.

- Cały świat się ruszył i tego nie da się już zatrzymać. Tej akcji, akcji młodych ludzi, którzy uświadamiają starszym czym jest niekonsekwencja, czym jest traktowanie ziemi tu i teraz, a nie patrzenie, że to jest jedyny spadek, który każdy z nas zostawi następnym pokoleniom. Nie ustawajcie w walce, a my jako samorządy będziemy robić wszystko,aby wasze postulaty wdrażać w życie – mówił Marek Szczepański.

 

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl