Strona główna

Służbowym autem wyjeździł więcej kilometrów niż etatowy kierowca starostwa

Służbowym autem wyjeździł więcej kilometrów niż etatowy kierowca starostwa

2019-11-18 11:51:14  |  Agata Wiśniewska, fotomontaż (ms)

 

Mowa o byłym już dyrektorze chojnickiego szpitala Leszku Bonnie, który służbowe auto mógł także użytkować na cele prywatne. Średnio rocznie Chevroletem Malibu pokonywał ok. 31,5 tys. km.


Radna Mirosława Dalecka w maju br. przyglądała się zakupowi nowego auta służbowego dla dyrektora szpitala. Temat kontynuuje, tym razem chodzi jednak o kilometrówkę i nieprowadzenie rejestru wyjazdów.

O kwestię służbowego auta dyrektora szpitala po raz kolejny dopytuje Mirosława Dalecka. Radna w zapytaniu z 18 października powraca do nieprowadzenia w placówce rejestru wyjazdów. "Średnioroczny przebieg samochodu służbowego Forda z etatowym kierowcą w starostwie obsługującym ponad 100 pracowników z Panem Starostą wynosił ok. 27 tys. km, a roczny przebieg samochodu służbowego (Chevrolet Malibu) dyrektora szpitala wynosi ok. 31,5 tys. km. Czy Pan starosta uważa, że jest to normalna praktyka niewymagająca prowadzenia ewidencji na wyjazdy służbowe oraz prywatne? Z podanej kilometrówki wynika, że dyrektor szpitala sam więcej czasu spędza za kierownicą służbowego samochodu zakupionego na potrzeby szpitala niż etatowy kierowca starostwa powiatowego. Jaki jest powód tak dużego rocznego przebiegu samochodu służbowego używanego przez pana dyrektora szpitala w celach prywatnych? Czy jest to jawna niegospodarność, bo prawo na to pozwala, czy inny powód?” - pyta radna Dalecka.

W swojej odpowiedzi starosta powołuje się na art. 12 ust. 2a-2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym zapisem od osób fizycznych wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystania samochodu służbowego do celów prywatnych ustala się w wysokości 400 zł miesięcznie - dla pojazdów o pojemności silnika powyżej 1600 m3. „W przypadku wykorzystania samochodu służbowego do celów służbowych i prywatnych - podobnie - nie jest wymagane prowadzenie ewidencji, rozliczenie z pracownikiem następuje na podstawie ryczałtu” informuje Marek Szczepański. „Z informacji otrzymanych od dyrektora szpitala wynika, że ilość przejechanych kilometrów wynika z realnych potrzeb szpitala. Jeśli prawo na to pozwala, to nie możemy mówić o niegospodarności” - dodaje włodarz.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl