Strona główna

'Czyste powietrze'. Wymień kopciucha i usuń eternit przy sporym dofinansowaniu

'Czyste powietrze'. Wymień kopciucha i usuń eternit przy sporym dofinansowaniu

2018-11-19 13:02:07  |  Anna Zajkowska

Punkt konsultacyjno-doradczy ds. "Czystego Powietrza" prowadzą Marcin Belzerowski (po lewej) oraz Marcin Siudziński.

W gminie otwarto punkt konsultacyjno - doradczy pn. ‘Czyste Powietrze’. Jest  czynny w każdy poniedziałek, począwszy od dzisiejszego tj.19 listopada. Prowadzą go urzędnicy Marcin Siudziński oraz Marcin Belzerowski. - Tych dwóch panów przez najbliższe lata będzie konsultantami dla mieszkańców gminy Chojnice. Czekamy na zainteresowanych tym programem - mówi Zbigniew Szczepański. Na wymianę źródła ciepła można pozyskać dotację w wysokości od 30 do 90 proc. W stu procentach zaś, samorząd zamierza refundować koszty związane ze zdjęciem i utylizacją eternitu z pokryć dachowych.


Ogólnopolski program „Czyste Powietrze” ma na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Podstawowym warunkiem wzięcia w nim udziału jest wymiana źródła ciepła. - Jeśli ktoś się tego podejmie, może podjąć dalsze działania termomodernizacyjne: docieplenie ścian, wymiana stolarki okiennej i drzwi. Dotyczy to też nowych budynków - wyjaśnia Marcin Belzerowski, jeden z konsultantów nowopowstałego punktu. - Jeśli budujemy nowy dom, a nie został on jeszcze oddany do użytkowania, to też możemy otrzymać zadatek do zakupu ekologicznego pieca, ale w tym przypadku nie ma już mowy o pozostałych czynnikach termomodernizacyjnych - dodaje.

W gminie Chojnice dofinansowanie na wyżej wymienione cele mogą wynosić od 30 do 90 proc.

- Dotyczy to jednak tylko budynków mieszkalnych, nie budynków gospodarczych i firm – podkreśla Zbigniew Szczepański. Wójt „Czyste Powietrze” chce łączyć także z trwającą od pewnego czasu refundacją utylizacji eternitu.

Co mają ze sobą wspólnego te dwa projekty? Wójt sam zaznacza, że niewiele. Liczy jednak na to, że połączenie ich skłoni większą ilość mieszkańców do pozbywania się i tzw. kopciuchów i szkodliwego pokrycia dachowego. - Mieszkańcy wiedzą, że do 2032 roku, czyli w ciągu 14 najbliższych lat będą musieli zlikwidować pokrycia eternitowe ze swoich dachów, nie tylko na budynkach mieszkalnych. Natomiast my, refundacją kosztów zdjęcia go, zawiezienia do Nowego Dworu i uiszczeniem tzw. opłaty składowej, chcemy zachęcić naszych mieszkańców do wejścia do programu „Czyste Powietrze”. Te działania będziemy refundować w 100 proc. To jest jakby dodatkowe zaproszenie do wzięcia udziału w tym programie - podkreśla Zbigniew Szczepański.

Zanim jednak dojdzie do czynnej realizacji pomysłu, który był jednym z punktów programu wyborczego Szczepańskiego, nowa rada gminy musi zmienić obowiązujący regulamin utylizacji azbestu. Na tę chwilę 100 proc. finansowania na to działanie mają tylko obiekty widniejące w gminnej ewidencji zabytków.

Chętnych i zainteresowanych projektem wójt zaprasza w każdy poniedziałek w godz. 8-14 do gabinetu przewodniczącego rady gminy Chojnice, pokój 302, trzecie piętro. Urzędnicy Marcin Siudziński i Marcin Belzerowski pomogą m.in. w wypełnieniu odpowiednich formularzy, które jak zapowiadają są bardzo obszerne. Odpowiedzą też na pytania dotyczących wysokości dofinansowań oraz kryteriów jakimi się kierują w poszczególnych przypadkach. Sam program „Czyste Powietrze” zawiera sporo kruczków prawnych, dlatego konsultanci zachęcają do odwiedzania gabinetu i omawiania niepewnych kwestii. - Praca tych panów będzie też polegała na wyjazdach w teren. Sołtysi będą organizowali spotkania wiejskie w sprawie „Czystego Powietrza”. To nie jest projekt na pół roku, a na 10 lat. Ma kosztować budżet państwa 103 mld zł. Chcemy ludzi informować o możliwościach - mówi wójt.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl