Strona główna

Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie będzie większy?

Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie będzie większy?

2018-10-03 12:21:33  |  Anna Zajkowska

 

„Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie 2.0” to temat konferencji naukowej, która odbędzie się 16 października (wtorek) w Centrum Edukacji Przyrodniczej Parku Narodowego Bory Tucholskie w Chocińskim Młynie. - Chcemy pokazać mieszkańcom, że ta forma rezerwatu nie jest niczym złym. Że to marka, która nie ogranicza mieszkańców - wyjaśnia Grażyna Wera - Malatyńska.



Rezerwat biosfery obejmujący teren Borów Tucholskich, to z przyrodniczego punktu widzenia teren unikatowy. W 2010 roku został on wpisany na listę UNESCO. - Po 5 latach od tej daty uznaliśmy, że mapa Borów Tucholskich ma wielki wyłom, którego znacznej części rezerwat biosfery UNESCO nie obejmuje. Chodziło nam o część Gochów, czyli o gminy Studzienice i Lipnice oraz gminy Kociewia - wyjaśnia Grażyna Wera-Malatyńska, prezes LGD Sandry Brdy. Rok temu stowarzyszenie podjęło próbę objęcia programem UNESCO całego wymienionego wcześniej terenu. Formularz przeszedł wstępną weryfikację. Jaki będzie efekt złożonego wniosku? Okaże się być może na kolejnym szczycie międzynarodowej organizacji w 2019 roku.

Odbywający się za kilka miesięcy szczyt w Paryżu pretekstem do zorganizowania konferencji naukowej jest już teraz. Prezes LGD Sandry Brdy zaprasza na nią wszystkich zainteresowanych tematem. - Będziemy mówili m.in. o poszerzeniu rezerwatu. Wyjaśnimy dlaczego chcemy tego dokonać, dlaczego rezerwat biosfery jest tak istotną marką. Zastanowimy się też, na ile jest on marką promocyjną i jak go sprzedawać - mówi Wera-Malatyńska. - Chcemy pokazać mieszkańcom, że ta forma rezerwatu nie jest niczym złym. Że to marka, która ich nie ogranicza i żeby nie mylić tej formy rezerwatu z programem "Natura 2000". Nie ma lepszej marki niż UNESCO. Chcemy ją lepiej promować – dodaje.

W spotkaniu, które odbędzie się 16 października w Centrum Edukacji Przyrodniczej Parku Narodowego Bory Tucholskie w Chocińskim Młynie udział wezmą m.in. goście ze Słowińskiego i Karkonoskiego Rezerwatu Biosfery oraz przedstawiciele MAB-u, czyli  polskiego zarządu UNESCO. Początek o godz. 11.

Konferencja przygotowana jest przy współpracy LGD Sandry Brdy oraz naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Małgorzata Golińska, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i główny konserwator przyrody w Polsce.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl