Strona główna

Jedenaście osób zginęło w wypadkach w ubiegłym roku

Jedenaście osób zginęło w wypadkach w ubiegłym roku

2018-03-12 15:48:11  |  Monika Szymecka

O pięć więcej niż w 2016 roku. Komenda Powiatowa Policji w Chojnicach podsumowała ubiegły rok. Według statystyk wykrywalność przestępstw wzrosła. Dokument trafił na sesję rady powiatu.

W ubiegłym roku chojnicka policja stwierdziła 1405 przestępstw, o 97 więcej jak w 2016 roku. 64 % z nich stanowiły kryminalne, a ich wykrywalność wyniosła 73,89 %, co dało jednostce 5. miejsce w województwie. O 10. punktów procentowych mniej wyniosła wykrywalność, jeśli chodzi o przestępstwa pospolite w siedmiu wybranych kategoriach (kradzież, kradzież z włamaniem, kradzież auta, rozbój, pobicie, uszkodzenie mienia, uszczerbek na zdrowiu). Komenda Powiatowa Policji w Chojnicach z tym wynikiem uplasowała się na drugim miejscu w województwie. W ubiegłym roku funkcjonariusze odnotowali 131 przestępstw narkotykowych, a dla porównania w 2016 - 64. Więcej ujawniono też sprawców przemocy 217 (193 w 2016), z czego 134 było pijanych. W 2017 roku w wyniku 102 wypadków drogowych zginęło w naszym powiecie aż 11 osób, o 5 więcej niż w 2016. Więcej odniosło też obrażenia. Policjanci ujawnili 264 nietrzeźwych za kółkiem. Wykroczeń w policyjnych statystykach było 16 884, z czego 11 811 zakończyło się mandatami. Drogowych było 12 209. Wykroczenia w ponad trzech tysiącach przypadków skończyły się pouczeniami. Do zabezpieczenia głównie imprez sportowych, w tym meczów Chojniczanki, wykorzystano ogółem 1458 policjantów.

Radnemu Maciejowi Jakubowskiemu, czerszczaninowi, który w rodzinnym mieście czuje się bezpiecznie, statystyki odnoszące się do tamtejszego komisariatu wydały się zatrważające. - Co jest powodem wzrostu np. przestępstw pospolitych w Czersku? Ich liczba wzrosła aż o 106 w porównaniu do 2016. W Chojnicach wzrosła o 3, w Brusach zmalała o 16 - powoływał się na policyjny raport.

- Faktycznie statystyka nie w pełni wyjaśnia stan faktyczny - odpowiedział komendant Tomasz Hintz, tłumacząc to zmianą w ściganiu przestępstw niealimentacji. Kiedyś dotyczyła uporczywego niepłacenia, aktualnie postępowania zaczynają się już po trzech miesiącach.

W Czersku więcej było też przestępstw kryminalnych. - Akurat na terenie Czerska odnotowaliśmy duży wzrost tzw. przestępczości narkotykowej. Nie wynika z tego, że ona radykalnie w zeszłym roku wzrosła. W wyniku pracy komisariatu w Czersku i pionu kryminalnego w komendzie powiatowej wiele spraw zostało po prostu wykrytych i to się przełożyło na wzrost tej przestępczości. Stąd być może u pana takie niepokojące odczucie - wyjaśniał komendant chojnickiej policji.

Link do Mp3 (- Przestępstwa kryminalne stricte...)

- Jakie są pierwsze potrzeby, jeśli chodzi o sprzęt? - zapytał z kolei Mariusz Paluch. W ubiegłym roku starostwo dołożyło do zakupu radiowozu, agregatu prądotwórczego dla komisariatu w Czersku i dwóch noktowizorów. -  W tym roku takie zapytanie o radiowóz zostało skierowane, natomiast odpowiedź nie jest wiążąca ze strony starostwa. Ale liczę na to, że w końcu będzie dla nas pozytywna. Dostaliśmy informację z miasta, że będzie współfinansowało zakup jednego radiowozu - poinformował mł. insp. Tomasz Hintz, dodając, że w tym roku na pewno będzie zakup radiowozów z tzw. "rozdzielnika centralnego". - Co do ilości, które trafią do Chojnic, nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi.

Link do Mp3 (- W tym roku takie zapytanie zostało skierowane...)


Tutejsza komenda za to dobrze stoi, jeśli chodzi o komputery. - W ramach ustawy modernizacyjnej pod koniec ubiegłego roku i przez pierwsze dwa tego zostaliśmy zasileni w duże ilości sprzętu informatycznego i na chwilę obecną w pełni zaspokaja nasze potrzeby.

O wakaty w policji pytał starosta Stanisław Skaja. - Na chwilę obecną jest pięć wakatów. Nasza komenda w porównaniu do innych jest w dosyć komfortowej sytuacji etatowej - ocenił jej szef. Jeszcze w marcu z Gdańska z oddziału prewencji przejdzie jeden policjant, a w maju  z Legionowa. Nie ma też deklaracji o odejściu ze służby. Najbliższy nabór na funkcjonariuszy   realizowany jest przez komendę wojewódzką w marcu. U nas można złożyć dokumenty. Rekrutacja jest wieloetapowa, m.in. test psychologiczny i sprawnościowy. - Czy ktoś trafi do Chojnic, tego nie jestem w stanie powiedzieć.

Do koncertu życzeń komendanta namówił jeszcze radny Paluch. - Życzyłbym sobie urządzenie do badania ilości narkotyków w organizmie, nie na zasadzie jednorazowego, tylko urządzenia które mniej więcej możemy porównać z alkomatem. Bardzo ciężko pracujemy nad zagadnieniem przestępczości narkotykowej. No i ciężki samochód terenowy niezbędny do transportu łodzi patrolowej.

Link do Mp3 (- Życzyłbym sobie urządzenie...)


 

Informacja o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie chojnickim w 2017 r.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl