Strona główna

W gminie buduje i termomodernizuje Marbruk

W gminie buduje i termomodernizuje Marbruk

2017-07-18 10:04:03  |  Agata Wiśniewska

W poniedziałek (17.07) wójt Zbigniew Szczepański podpisał z firmą z Charzyków trzy umowy na łączna sumę 4,3 mln zł. Termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Lichnowach i OSP w Sławęcinie zakończy się jeszcze w tym roku. W przyszłym w komfortowych warunkach do lekarza wybiorą się charzykowianie, bo w ich miejscowości powstanie ośrodek zdrowia z prawdziwego zdarzenia.Roboty już trwają w Szkole Podstawowej w Lichnowach. - Obecnie jesteśmy na etapie hydrauliki - mówi Marcin Kwiatkowski prezes Marbruku. W ramach termomodernizacji 27-letni obiekt stanie się bardziej eko. Prace obejmują budowę instalacji z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii do produkcji energii elektrycznej na budynku oraz wykonanie instalacji centralnego ogrzewania.

Termomodernizacja lichnowskiej podstawówki podobnie jak OSP w Sławęcinie w 85 proc. finansowana jest ze środków unijnych.  Inwestycje są w pakiecie MOF-u, któremu lideruje powiat chojnicki. W ramach zadania termomodernizacja budynków użyteczności publicznej termomodernizację przejdą łącznie 4 podstawówki i 3 siedziby OSP w gminie Chojnice. Dla wszystkich obiektów zostały przygotowane wcześniej audyty energetyczne, z których wynikało jakie prace termomodernizacyjne trzeba wykonać.- Najdroższą z tych inwestycji jest inwestycja w Lichnowach, gdzie poza iniekcją w fundamentach mamy ocieplenie niektórych ścian, bo część już była robiona własnym sumptem, wymianę wszystkich kaloryferów i ciepłej wody użytkowej, termomodernizacja dachu na części sali gimnastycznej z wymianą okien. Na dachu sali znajdzie się 98 modułów paneli fotowoltaicznych - informuje Beata Burda z Wydziału Programów Rozwojowych. - Już jako wójt byłem na otwarciu SP w Lichnowach. Wykonawcą był Peberol. Pamiętam, że zaraz po otwarciu szkoły po jej zachodniej stronie kiedy były wiatry w salach było 12-14 stopni. Lekcje były skracane nawet do 30 minut. Pierwsze co musieliśmy zrobić, to po 3-4 latach wymienić okna od strony zachodniej - wspomina wójt Zbigniew Szczepański. Włodarz zauważa, że przy okazji 2-milionowej inwestycji warto byłoby zastanowić się nad wymianą płyt przy boisku na polbruk bezfazowy, o co wcześniej postulowała z resztą radna Ewa Pruska.

Prace w szkole w Lichnowach mają się zakończyć do 31 października. Miesiąc później ma być gotowa remiza druhów w Sławęcinie. Wartość inwestycji to 98 tys. zł. Podczas wczorajszego podpisywania umów obecny był prezes OSP w Sławęcinie Daniel Grugel i sołtys Kazimierz Sikora. Za 2,3 mln zł firma z Charzyków pobuduje ośrodek zdrowia w tejże miejscowości wraz z układem drogowym i parkingiem na 48 aut. - Prośba do wykonawcy, żeby koniec czerwca to już był termin oddania tej inwestycji do eksploatacji - prosi Zbigniew Szczepański.

Charzykowski Marbruk złożył najkorzystniejszą ofertę cenową w każdym z przetargów.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl