Strona główna

Budowa ZZO w Nowym Dworze na finiszu

Budowa ZZO w Nowym Dworze na finiszu

2012-10-19 15:35:38  |  tekst i fot. je

Od jesieni 2011 roku trwają prace przy budowie Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Nowym Dworze. Powinny zakończyć się 30 października 2012 roku. Ze względu na problemy z wyłonieniem dostawcy niektórych urządzeń i maszyn prawdopodobnie zostanie przesunięty na 15.12.2012.

Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 46 mln złotych. Sfinansowany zostanie ze środków pozyskanych z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego (32,7%), pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (36,5%), dotacji z budżetu państwa (5,8%) oraz przez 10 udziałowców (25%), czyli gminy z powiatów człuchowskiego i chojnickiego. Budowę realizuje firma Skanska z Warszawy. Zostały już wykonane takie elementy ZZO, jak hala sortowni odpadów, brodzik dezynfekcyjny, zadaszony plac do kompostowania, hala demontażu sprzętów AGD i RTV, kwatery do składowania azbestu i deponowania odpadów balastowych czy stacja zbiorcza biogazu z pochodnią gazu składowiskowego. Jest także gotowy budynek socjalno-biurowy z kotłownią olejową. W czasie dzisiejszej wizyty dziennikarzy z lokalnych mediów, którym towarzyszyli burmistrz Arseniusz Finster, prezes ZZO Lucyna Perlicka oraz kierownictwo budowy z firmy Skanska, trwały jeszcze roboty ziemne przy kwaterze deponowania odpadów. Można było obejrzeć prace przy montażu urządzeń linii sortowniczej w hali sortowni czy przy budowie wentylatorowi oraz biofiltrów, które będą pracować w kompostowni pryzmowej.

Po oddaniu do użytku ZZO w Nowym Dworze, trafiać do niego będą odpady z gmin tworzących związek komunalny. Jaka firma będzie to realizowała, rozstrzygnie przetarg. Na terenie zakładu powstanie punkt selektywnej zbiórki takich odpadów, jak papier, szkło, metale czy materiały opakowaniowe. Odbierany będzie także zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, odpady wielkogabarytowe i budowlane, w tym wykonane z azbestu.

W listopadzie ma rozpocząć się proces konsultacji w radzie miejskiej projektu nowego systemu zbiórki, wywozu i rozliczeń odpadów z terenu naszego miasta, którym zajmować się będzie urząd miejski. Powinien być przyjęty przez radnych do końca 2012 roku. Jego realizacja rozpocznie się w lipcu 2013 roku. Lucyna Perlicka szacuje, że jeśli będzie przyjęty wariant rozliczania kosztu utylizacji śmieci od ilości osób tworzących gospodarstwo domowe, to może on wynosić kilkanaście złotych od osoby miesięcznie.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl