Strona główna

Pierwsze takie muzeum w Europie

Pierwsze takie muzeum w Europie

2017-03-08 10:20:31  |  Monika Szymecka

Inicjatorem powstania Muzeum Mitologii Słowiańskiej jest chojniczanin Radosław Sawicki. Niestety nie powstanie u nas, a w Grodzisku Owidz pod Starogardem Gdańskim. Kibicujący przedsięwzięciu mogą je wesprzeć za pośrednictwem strony Polak Potrafi.


- Dzieci w polskich szkołach uczą się o Zeusie, Jowiszu i Odynie. Nikt nie opowiada im jednak o Świętowicie, Perunie, Welesie i całej reszcie bogów i demonów słowiańskich - podkreśla pomysłodawca Radosław Sawicki, prezes Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego "Wspólna Ziemia". - Chcemy przyczynić się do tego, aby wiedza o słowiańskiej mitologii była wiedzą powszechną, tak jak jest to w przypadku znajomości mitologii greckiej, rzymskiej czy nordyckiej. Uznaliśmy, że powołanie muzeum to najlepsza opcja, pozwalająca w sposób ciągły i masowy, a jednoczesnie interesujący i barwny, opowiadać o naszych duchowych korzeniach.


Swoim pomysłem Radkowi udało się zarazić szefostwo Samorządowej Instytucji Kultury Grodzisko Owidz. To właśnie pod Starogardem Gdańskim na sześciu hektarach i w pomieszczeniach Grodziska chcą popularyzować wiedzę o wierzeniach i kulturze dawnych Słowian. I to w sposób niekonwencjonalny i niebanalny. Na początek przedstawiając słowiańską wizję stworzenia świata. W sezonie letnim mają być organizowane artystyczne wydarzenia plenerowe. - Obok kopii Światowida ze Zbrucza, Świętowita z Wolina czy repliki świątyni z Arkony, w muzeum naszym będzie też miejsce na reprodukcje inspirowanych mitologią słowiańską prac Zofii Stryjeńskiej czy na plansze z popkulturowych komiksów z Babą Jagą w jednej z ról. Ukażemy też przedchrześcijańską genezę wielu obchodzonych obecnie świąt religijnych i rytuałów oraz opowiemy o licznych demonach, wiara w które często do dnia dzisiejszego przetrwała w kulturze ludowej - przybliża Sawicki.


By ekspozycja mogła wystartować 24 czerwca, do 8 kwietnia poprzez crowdfundingową stronę trzeba uzbierać 20 tys. zł. Do tej pory pomysł wsparło finansowo ponad 120 osób i udało się zebrać prawię połowę potrzebnej kwoty. Można zacząć już od złotówki. Wpłaty od 25 zł są nagradzane dyplomami, upominkami jak magnesy, książki, wejściówkami do Grodziska Owidz oraz umieszczeniem na liście darczyńców.

Oprócz tego jeszcze dwa dni można licytować koszulki z wizerunkami Leszego, opiekuna kniei i boga Peruna. Kwoty z aukcji wesprą projekt na portalu PolakPotrafi.pl. Można też przekazać 1 % na rzecz stowarzyszenia Wspólna Ziemia. Na stronie www.muzeumslowianskie.pl jest nawet specjalny bezpłatny program do rozliczania PIT-ów.

Bieżące informacje publikowane są na profilu Muzeum na FB. Pomysłodawcy zachęcają do udostępniania i polubień.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl