Strona główna

Debata o dwukadencyjności

Debata o dwukadencyjności

2017-02-22 11:46:27  |  Monika Szymecka

Dyskusja będzie miała okazję rozgorzeć już za tydzień przy okazji spotkania posła partii rządzącej i burmistrza Chojnic. Na debatę o planowanych zmianach w ordynacji wyborczej mieszkańców zaprasza stowarzyszenie obywatelskie Projekt Chojnicka Samorządność. Odbędzie się ona 28 lutego o  godz. 17:30 w Centrum Edukacyjno - Wdrożeniowym przy ul. Piłsudskiego.


- Jest to temat, który podgrzewa temperaturę dyskusji nie tylko w naszym samorządzie, ale i większości samorządów w Polsce. Wobec tego, że rysują się co najmniej dwie przejrzyste wizje, jak samorząd powinien wyglądać, chcielibyśmy, żeby w kulturalnej debacie starły się dwa poglądy - mówi Kamil Kaczmarek, który kilka miesięcy temu prowadził debatę o pomyśle powstania w naszym mieście ośrodka ruchu drogowego. Pojawił się na niej nawet wicewojewoda Mariusz Łuczyk. Czy za tydzień zagości przedstawiciel tego szczebla administracji, organizatorzy nie zdradzają. Potwierdzają za to udział najważniejszych gości, czyli posła PiS Aleksandra Mrówczyńskiego i burmistrza Chojnic Arseniusza Finstera, a także radnego powiatowego Leszka Redzimskiego, szefa lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej i Mariusza Brunkę, radnego miejskiego z Projektu Chojnicka Samorządność.

Poseł z Chojnic jest przewodniczącym zespołu sejmowego ds. problemów Polski powiatowej, więc organizatorzy liczą, że opisze pomysł wprowadzenia dwukadencyjności z punktu widzenia założeń prawnych, a burmistrz swojej wieloletniej praktyki w samorządzie. Radny Brunka liczy na bezpośrednie starcie argumentów i rozmowę o konsekwencjach ewentualnych zmian w przyszłości, szczególnie w kontekście koncepcji, by tylko partie polityczne mogły wysuwać kandydatów do rządzenia samorządami. - Nikt nie jest chyba bardziej zainteresowany tym, niż mieszkańcy. Jest przecież ogromna część, która nie chce utożsamiać się z żadną partią polityczną, więc powstaje problem ich reprezentacji.


Wiele kontrowersji wzbudza też moment wdrożenia zmian, czy mają obowiązywać od razu czy wstecz, czy tylko wobec wójtów, burmistrzów i prezydentów miasta, a może także starostów i parlamentarzystów? - Dyskusja o demokracji ciągle znajduje się w centrum naszego zainteresowania, a idea obywatelskości jest bliska naszemu stowarzyszeniu - podkreśla Kaczmarek i dodaje, że ciągle w zawieszeniu jest temat dotykający w mniejszym lub większym stopniu każdego, czyli opieki zdrowotnej. - Spotykamy się z murem niechęci. Do rzeczowej dyskusji potrzebne są dwie strony, a dyrektor szpitala Leszek Bonna odmawiał mi udziału.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl