Strona główna

Na Świętopełka wiedzą jak pomagać

Na Świętopełka wiedzą jak pomagać

2016-04-07 15:54:14  |  Tekst i fot. Agata Wiśniewska, fot. Sylwia Żakowska

Dzisiaj jeszcze przez godzinę (do 17) zainteresowani zawodem masażysty, asystenta osoby niepełnosprawnej czy higienistki stomatologicznej mogą zapoznać się z ofertą kształcenia Medyczno-Społecznego Zespołu Szkół Policealnych w Chojnicach.


Z okazji do zajrzenia w mury popularnego medyka skorzystali m.in. maturzyści z Technikum nr 3 w Chojnicach. - Interesuje mnie kierunek technik masażysta. Chciałam się nauczyć technik masażu. Planuję iść na fizjoterapię, a nauka tutaj byłaby dobrym wstępem - mówi Marta, która już niebawem zakończy edukację z tytułem grafika komputerowego. Jej koleżanka Agnieszka z kolei interesuje się kierunkiem opiekun medyczny i asystent osoby niepełnosprawnej. - To się zawsze może w życiu przydać - mówi dziewczyna.   - Będę też chciała podjąć studia rolnicze z racji posiadania przez moich rodziców gospodarstwa - dodaje Agnieszka.

Przyszli słuchacze medyka oprócz poznania bazy lokalowej szkoły i kadry mają dziś okazję do przypomnienia sobie zasad pierwszej pomocy tj. jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, czy wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, a ponadto mogą skorzystać z masażu czy świecowania uszu. - To przyjemny zabieg. Polecany w przypadku bólów głowy, migren, kłopotów ze snem czy problemów z zatokami - mówi nauczycielka masażu Beata Husarek-Gawin. - Trzeba zaznaczyć, że nie wolno świecować uszu, jeśli występują stany zapalne - dodaje pani Beata, której zajęcia "ze świecą" są dodatkowymi na kierunku technik masażysta.

Na Świętopełka zjawili się też uczniowie pobliskich szkół, którzy swą  wizytę ograniczyli do Krwiobusu. - Przyszedłem w trakcie lekcji oddać krew. Zobaczyłem autokar przez okno - mówił Marek Laskowski uczeń II kl. Liceum Ogólnokształcącego "Pomerania".                  - Próbowałem wcześniej oddać krew w szpitalu, ale odrzucili mnie ze względu na mało widoczne żyły. Tutaj udało się bez problemu - chwali obsługę Krwiobusu chłopak. Z tym samym przesłaniem, by pomóc komuś, parę krzesełek dalej krew oddawała Natalia Lipińska z II LO. - Zawsze imponowało mi oddawanie krwi - mówi licealistka. - W dzisiejszej akcji oddawania krwi życiodajny płyn oddało 21 osób (9,450 ml). Z powodów zdrowotnych kolejne sześć osób zostało odrzucone - informuje nauczycielka Sylwia Żakowska.

Medyczno-Społeczny Zespół Szkół Policealnych w Chojnicach  kształci słuchaczy na 8 kierunkach: technik masażysta, terapeuta zajęciowy, higienistka stomatologiczna, opiekun medyczny, asystent  osoby niepełnosprawnej, opiekunka środowiskowa, opiekun w Domu Pomocy Społecznej, opiekun osoby starszej w systemie dziennym, wieczorowym i zaocznym.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl