Strona główna

Remontujesz? Segreguj odpady budowlane

Remontujesz? Segreguj odpady budowlane

2015-09-03 12:15:58  |  Tekst i fot. mz

Tych można pozbyć się bezpłatnie w Nowym Dworze. Zakład Zagospodarowania uczula jednak mieszkańców, żeby je odpowiednio porozdzielać, bo inaczej dalszy recykling nie będzie możliwy. Ci z gminy raz w roku mogą zawieźć na przyczepce aż 3 tony śmieci budowlanych, a z miasta tonę.

 

Trzeba mieć własny transport i pojechać do Nowego Dworu. Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunlanych mieści się na terenie Zakładu Zagospodarowania Odpadów. - Każdy mieszkaniec może z dowodem osobistym tam pojechać i swoje odpady, w tym budowlane w ilości 3 ton, zrzucić. Ale pod jednym warunkiem - muszą być one wysegregowane – informuje wójt Zbigniew Szczepański. - W ostatnim czasie to jest jeden miszung i śmietnik. Tam jest wszystko.

Dlatego ZZO chciało obciążać gminę za te niesegregowalne. Samorząd miesięcznie na funkcjonowania punktu przekazuje 1800 zł i więcej płacić nie zamierza. - Nie będziemy dopłacać za niestaranność i niechlujstwo – argumentuje wójt. Ulotki informacyjne już wcześniej zresztą dotarły do mieszkańców wraz z harmonogramami wywozu śmieci. Do PSZOK można przywieźć stary sprzęt, np. lodówkę, telewizor, tonery od drukarki, odpady wielkogabarytowe (dwa razy w roku są też odbierane bezpośrednio sprzed posesji mieszkańców gminy) i niebezpieczne, bioodpady oraz odpady budowlane, tj. gruz, kafelki, muszle klozetowe, okna, styropian, tapety, itp. To wszystko nie może być jednak wymiksowane ze sobą. - Coraz więcej trafia do nas zmieszanych odpadów budowlanych. To gruz razem z folią, styropianem, ceramiką, PCV i w dodatku w znacznym stopniu zabrudzone. Nie ma możliwości odzysku i to trafia na składowisko – tłumaczy wiceprezes ZZO Andrzej Sabiniarz i dodaje, że tona zmieszanych odpadów kosztuje ponad 400 zł. Na dzień dobry pracownicy zakładu nie będą jednak wystawiać rachunków przysłowiowemu Kowalskiemu, a poproszą by porozdzielać przywiezione na wysypisko odpady. - Najlepsza jednak będzie segregacja u źródła, u siebie na posesji – apeluje Sabiniarz.

PSZOK w Nowym Dworze czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 16.

Ulotka ze strony gminy dotycząca zasad segregacji dla mieszkańców gminy, w tym PSZOK

Regulamin PSZOK dla mieszkańców miasta

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl