Strona główna

Rada rodziców ma postulaty

Rada rodziców ma postulaty

2013-04-04 14:08:30  |  tekst i fot. je

Członkowie rady rodziców Gimnazjum nr 1 przy ul. Młodzieżowej na środowym (3.04) posiedzeniu jednogłośnie przyjęli treść pisma adresowanego do przewodniczącego rady miejskiej Mirosława Janowskiego i urzędu miejskiego. Autorzy mają uwagi do sposobu finansowania szkół i nagradzania najlepszych uczniów.

Pomysłodawcą napisania wniosku do władz miasta jest Zbigniew Szyszka. Jako członek Rady Samorządów Osiedlowych na jej lutowym posiedzeniu podniósł sprawy, które znalazły się później w piśmie rady rodziców. - W Gimnazjum Katolickim w porównaniu z Gimnazjum nr 1, w przeliczeniu na ucznia nagrody są sześciokrotnie wyższe. Prosta matematyka, co jest, uważam, kuriozalną sprawą, ponieważ nie można z grupy 100 osób tak samo nagradzać, jak z grupy 600 osób. Należałoby to przemyśleć i należałoby to bardzo poważnie przeanalizować, bo to samo łączy się ze stypendiami, z tym gorącym tematem, który ostatnio się pojawił, ale to za chwilę. Podobnie jest z funduszem remontowym, ponieważ szkoły bez względu na kubaturę w tym roku otrzymały te same środki finansowe. Czyli na szkołę przyznawane jest np. 80 tys. zł na remonty. Jak można szkołę typu Gimnazjum nr 1 porównywać, no już z wymienionym wcześniej Gimnazjum Katolickim, gdzie uczęszcza 100 uczniów? Odwrotne proporcje są zachowane i za każdym razem są w jednym kierunku. Ja nie wiem, czy to wynika ze zbieżności nazwisk dyrektorów poszczególnych, czyli dyrektora Wydziału Oświaty i dyrektora Zespołu Szkół Katolickich? -  stwierdził wówczas Zbigniew Szyszka.

W złożonym dziś (4.04) w ratuszu piśmie rodzice gimnazjalistów z ul. Młodzieżowej domagają się, by fundusz przeznaczany na nagrody burmistrza był proporcjonalny do ilości uczniów w szkołach. „Niesprawiedliwe jest nagradzanie 3 uczniów ze szkoły, w której uczy się blisko 600 uczniów i 3 uczniów ze szkoły, do której uczęszcza około 100 uczniów.” – uważają. Drugi punkt dotyczy funduszu remontowego w miejskich szkołach: „Przedstawiona propozycja po 80 000 zł na szkołę wzbudziła zdziwienie i sprzeciw. Wnioski nie dotyczą remontów kapitalnych i przebudowy. Nasza propozycja: szkoły powinny otrzymywać środki  na remonty bieżące proporcjonalnie do kubatury obiektu.” Są zdania, że subwencja oświatowa nie jest dzielona sprawiedliwie: „Dotychczasowy sposób przyznawania dotacji w rażący sposób (75 %-100 %) narusza zasady równego traktowania podmiotów dla których dotacje są przyznawane. Nasza propozycja: równe wysokości dotacji w przeliczeniu na ucznia.” Mają także propozycję wprowadzenia stypendiów dla uczniów o niskich dochodach w rodzinie, którzy osiągają dobre wyniku w nauce.

Autorzy wniosku proszą o przedstawienie swych propozycji na sesji rady miasta. Liczą także, że ustosunkuje się do nich dyrektor Wydziału Edukacji w urzędzie miejskim. Gdy będzie znana odpowiedź na to pismo, również ją zamieścimy.

Fragment protokołu z obrad Rady Samorządów Osiedlowych z 18.02.2013

Pismo Rady Rodziców Gimnazjum nr 1

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl