Strona główna

Silne działanie koloru różowego

Silne działanie koloru różowego

2013-03-12 10:40:30  |  Manufaktura Pomysłu, Artykuł Sponsorowany

Różowy pochodzi z obfitej palety barw pastelowych, w sąsiedztwie koloru brzoskwiniowego i beżowego. Uznawany za kolor spokojny oraz pogodny, nawet romantyczny, doskonale prezentuje się w każdym typie pomieszczenia, udane kompozycje osiąga się przez łączenie różowego z brązami czy zielenią. Powszechnie stosowany w pokojach dziecięcych, których wnętrza powinien „ożywiać”.

Różowy jest kolorem, który osiągamy z połączenia bieli z czerwienią. Jeżeli zależy nam na odczuciu spokoju i ciepła w pomieszczeniu, jest to doskonały wybór. Różowy wyraża stabilność, wytrwałość oraz niezmienność, powinniśmy mieć na uwadze również fakt, że w małej ilości sprzyja odczuciu większej siły fizycznej, natomiast jego zwiększona ilość i nasycenie mogą spowodować u nas uczucie osłabienia.

Decydując się na kolor różowy i nie chcąc przeciążyć wnętrza jego intensywną barwą, powinniśmy wiedzieć że świetnie łączy się z kolorem szarym, brązowym, kremowym oraz bielą, natomiast doskonałym połączeniem jest kolor zielony - dzięki takiemu zestawieniu możemy zbliżyć się do natury.

Jeżeli chcemy by pomieszczenie prezentowało się bardziej wytwornie, warto przy różowych ścianach wykorzystać meble w kolorze ciemnego brązu oraz przyozdobić kwiecistymi akcentami, czy to w formie poduch, narzut czy obrusów.

Kolor różowy powszechnie kojarzony jest jako kolor wybitnie dziewczęcy. Skojarzenie to zaczęło się pojawiać około roku 1900, mimo że przykładowo w średniowieczu Panowie swobodnie nosili różowe pończochy. W różnych dziedzinach naszego życia spełniał i spełnia inne funkcje. W Japonii kojarzy się z męską częścią populacji. Otóż różowe pąki kwiatów na drzewach wiśniowych reprezentują japońskich wojowników, którzy polegli na bitwach będąc jeszcze w kwiecie wieku.

Kolor ten w Indiach symbolizuje „powitanie”, a najchętniej witającym gości miastem jest Jaipur uznawanym jako „Różowe miasto”. Wszystkie budynki najstarszej części miasta tradycyjnie malowane są na różowo, stąd przydomek. Ich kolor przypisuje się pomysłowi maharadży Ram Singh. Do Jaipuru miał zawitać książę Walii i Ram Singh rozkazał przemalować budynki na kolor różowy, ponieważ według tradycji indyjskiej jest to kolor gościnności.

W 1978 Alexander G. Strauss rozpoczął badania nad odcieniami różu, okazało się że posiada silne właściwości kojące, spowalnia bicie serca oraz uspokaja oddech. Rok później postanowiono przeprowadzić eksperyment w jednym z więzieni w Seattle, malując cele na identyczny odcień różu – celem było zredukowanie agresywnego zachowania wśród osadzonych.

Różowy zdecydowanie nie jest kolorem banalnym, ma wiele ukrytych właściwości, a umiejętne zastosowanie różnych jego odcieni w naszych domach na pewno pomoże nam osiągnąć wyjątkowy klimat i stan ducha.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl