Strona główna

Pomysły na małą łazienkę

Pomysły na małą łazienkę

2012-10-17 07:18:52  |  Artykuł Sponsorowany, Manufaktura fot. home-designing.com

Problem z niewystarczającą ilością miejsca w łazienkach dotyczy wielu z nas. Jednak pamiętajmy o tym, że z powodu ograniczonej przestrzeni, wcale nie muszą one tracić na funkcjonalności, wygodzie czy stylu. Przedstawiamy 10 pomysłów na małe wnętrza – może któryś z nich zainspiruje Cię do jak najlepszego wykorzystania każdego metra kwadratowego Twojej łazienkowej przestrzeni.

1. Jeżeli planujesz instalację prysznica, chcąc w ten sposób jak najefektywniej wykorzystać wolną przestrzeń, zrezygnuj z brodzika. Wystarczy wyłożyć podłogę kafelkami pod odpowiednim kątem nachylenia, tak by woda z łatwością spływała do odpływu. Idealne byłoby umiejscowienie prysznica między ścianami – to się tyczy przede wszystkim wąskich i długich łazienek lub pomieszczeń z wnęką. Absolutne minimum to miejsce o wymiarach 70 x 70 cm. Prysznic możesz zostawić otwarty, bądź zabudować szklaną szybą, albo przezroczystą kotarą.

2. W małych i zamkniętych pomieszczeniach wszystko oglądamy z bliska, dlatego zwróćmy uwagę na detale. Takie elementy jak lustro, luksfery, przezroczyste i półprzezroczyste materiały powiększą optycznie małe wnętrze. Lustra są najlepszym i najprostszym sposobem na stworzenie wrażenia „czegoś” w oddali.

3. Usuń z pola widzenia wszystkie środki chemiczne, sterty ręczników, kosmetyki – miejsce na nie powinno się znaleźć w zamkniętej szafce np. wbudowanej w ścianę lub za lustrem. Dzięki wizualnemu porządkowi uzyskasz więcej przestrzeni.

4. Wykorzystaj puste miejsca, jeżeli masz wannę możesz zawiesić nad nią półki na chemię czy kosmetyki. Dzięki temu nie musisz stawiać szafki stojącej, która niepotrzebnie zabierze przestrzeń do poruszania się. Półki możesz również „ukryć” nad drzwiami wejściowymi, toaletą czy pod umywalką.

5. Nie stosuj dużych kafli i wzorów, nie wybieraj również materiałów o wyraźnej fakturze. Jeżeli chcesz nadać wnętrzu odpowiedni charakter – zaakcentuj jedną ścianę, czy to paskiem z mozaiki, czy subtelną grafiką.

6. Nie przesadzaj z różnorodnością form i kształtów, jeżeli w pomieszczeniu znajduje się opływowa wanna – w podobnej konwencji powinny być również meble łazienkowe lub armatura.

7. Wybieraj jasne kolory, sprawdzą się białe lub kremowe kafelki. Nie musisz wszystkiego pozostawiać w tej samej konwencji kolorystycznej, przełam to kolorowym kwiatem, dozownikiem mydła lub wyrazistą ramą do lustra. Kolorystyka ceramiki również nie ogranicza się do bieli – na rynku dostępne są umywalki, miski ustępowe i inne wyroby w wielu pięknych kolorach, przede wszystkim pastelowych.

8. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie umywalki z lustrem na wprost wejścia. Jeżeli jednak znajdzie się tam kabina prysznicowa, powstanie wrażenie ciasnego pomieszczenia.

9. Zwróć uwagę również na takie elementy architektoniczne jak okna i drzwi. Zadbaj o swobodny dostęp do okna, nie „chowaj” go za kabiną prysznicową. Jeżeli chodzi o drzwi do łazienki, to zgodnie z przepisami powinny się one otwierać na zewnątrz, a ich minimalna szerokość powinna wynosić 80 cm w świetle ościeżnicy.

10. W małej łazience dobrym rozwiązaniem jest podwieszana miska wc mocowana na stelażach ukrytych w ścianie, dzięki czemu instalacje i zbiornik na wodę są niewidoczne. Nie tylko niewątpliwym plusem jest jego subtelna forma, ale dzięki temu możemy łatwiej utrzymać w czystości podłogę. Jeżeli nie zabudujemy ścianki instalacyjnej do samego sufitu - nad stelażem powstanie półka.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl