Strona główna

Organizacje pozarządowe razem

Organizacje pozarządowe razem

2012-03-26 15:07:45  |  tekst i fot. je

W sobotę (24.03) w Zespole Szkół Kształcenia Ponadgimnazjalnego przy ul. Dworcowej spotkali się działacze organizacji pozarządowych z terenu powiatu chojnickiego. Głównym celem było zawiązanie powiatowego porozumienia tych stowarzyszeń.

W jednej z sal lekcyjnych zgromadzili się przedstawiciele 14 organizacji – Bank Żywności w Chojnicach z prezesem Arseniuszem Finsterem i jego dyrektorką Kingą Przełożną, UKS Ósemka, Towarzystwo Przyjaciół Hospicjum, WKS Chojnice, TP LO, Zw. Żołnierzy WP, LKS Charzykowy, Europejskie Stowarzyszenie Pomerania, Fundacja im. Fuhrmanna, Projekt Chojnicka Samorządność, LOP, Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej, Fundacja Ekologiczna Ziemi Chojnickiej i Zaborskiej oraz Wspólna Ziemia. Jak przekazał nam Radosław Sawicki, jeden z inicjatorów spotkania, wkrótce dołączą do tego grona także Zaborskie Towarzystwo Naukowe, oddział Polskiego Związku Głuchych oraz Arcana Historii, których przedstawiciele nie mogli wziąć udziału w sobotnim zebraniu.

Pierwszym prelegentem był Marek Olechnowicz, szef Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych. Wyraził zadowolenie, że w tak krótkim czasie od rzucenia pomysłu dochodzi do założycielskiego spotkania. Przedstawił w swym wystąpieniu cele i korzyści, które można osiągnąć dzięki zawiązaniu powiatowej reprezentacji. Jedną z nich byłaby możliwość zaciągania pożyczek ze specjalnego funduszu. Byłyby one zwracane po otrzymaniu grantu od samorządu. Jednym z zadań Porozumienia byłoby konsultowanie regulaminów konkursów grantowych oraz delegowanie swych przedstawicieli do komisji.

Z kolei Marta Makuch, szefowa słupskiego Centrum Inicjatyw Obywatelskich, przekazała działaczom z powiatu chojnickiego wskazówki, jak powinny być prowadzone konsultacje społeczne. Podała także przykłady ze swojego miasta. Również burmistrz Arseniusz Finster przedstawił dotychczasowe doświadczenia z organizowanych przez Urząd Miejski konsultacji, w tym ankiet przeprowadzanych w sprawach lokalnych.

W dyskusji nad projektem regulaminu Porozumienia została zgłoszona jedna poprawka, którą zaakceptowali sygnatariusze. Zamiast pełnienia rotacyjnie przez 6 miesięcy funkcji Sekretariatu przez jedno ze stowarzyszeń, uzgodniono, że będzie to odbywać się w cyklu rocznym. Jako pierwsze w tej roli będzie sprawdzać się Stowarzyszenie Wspólna Ziemia. Lista uczestników Porozumienia nie jest zamknięta. Akces do niego można zgłaszać drogą elektroniczną na adres Wspólnej Ziemi.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl