Strona główna

Likwidacja przedszkola zatwierdzona

Likwidacja przedszkola zatwierdzona

2012-03-19 16:20:35  |  tekst i fot. je

Najważniejszy projekt uchwały podczas poniedziałkowej (19.03) sesji Rady Miejskiej dotyczył likwidacji ostatniego samorządowego przedszkola w celu przekształcenia w placówkę niepubliczną. W głosowaniu imiennym radni zdecydowaną większością głosów poparli go.

O taki sposób głosowania wnioskowała grupa radnych, w tym cały klub Prawa i Sprawiedliwości. Pierwszym uczestnikiem, chwilami bardzo gorącej, dyskusji wokół uchwały „przedszkolnej” była Elżbieta Zielińska z ZNP. Przedstawiła radnym i burmistrzowi Arseniuszowi Finsterowi bloki pytań, które dotyczyły sytuacji niepublicznych przedszkoli, konsultacji ze związkami zawodowymi projektu uchwały oraz prowadzonego konkursu na wyłonienie właściciela przedszkola przy ul. Młodzieżowej. „Czy miasto szczycące się miastem europejskim nie stać na jedno przedszkole samorządowe?” – takie było jedno z nich. Poinformowała radnych, że Pomorski Kurator Oświaty do marca 2012 na 78 wniosków samorządów o likwidację placówek oświatowych, tylko dwa, w tym z Chojnic, negatywnie zaopiniowała. – Jesteśmy w trakcie zbierania podpisów przeciwko prywatyzacji. Są to podpisy nie tylko rodziców uczęszczających do PS9, ale podpisy mieszkańców Chojnic, podatników, waszych wyborców. Dziś do godziny 9.00 zebraliśmy ich 1587. Akcja nadal trwa – dodała szefowa chojnickiego okręgu ZNP.

Bartosz Bluma zadeklarował w imieniu klubu PiS, że jego członkowie będą głosować przeciw projektowi uchwały, za co nagrodzony został oklaskami licznej grupy działaczy ZNP, rodziców i pracowników przedszkola. Uzasadnił to obawami radnych o jakość opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi. Powołał się także na przypadek Biskupca w województwie warmińsko – mazurskim, gdzie wojewoda uchylił podobną uchwałę. Nie podzielił przy tej okazji optymizmu burmistrza, który podając informacje o wizycie wojewody, przekazał informację, że nie zgadza się on ze stanowiskiem Kurator Oświaty.

Na brawa nie liczył, co na wstępie zaznaczył, Marian Rogenbuk. Przyznał, że to przekształcenie uderzy w przywileje nauczycielskie; że jest ryzyko niepowodzenia, ale uważa, że jeśli udało się w 2007, to powinno w 2012 także zakończyć się sukcesem. Identyczne stanowisko zaprezentował Andrzej MielkeW 2007 roku także byliśmy krytykowani przez media. Nie widzę powodu do zmiany stanowiska.

Burmistrz Arseniusz Finster, nim odpowiedział na głosy krytyczne z ław Rady, odpytał Elżbietę Zielińską z trybu zbierania podpisów pod protestem. Szczególnie go interesowało, czy były zbierane w szkołach. W obszernej wypowiedzi odrzucił wszystkie argumenty przeciwko prywatyzacji przedstawione przez opozycję w Radzie i poza nią. Jest zdania, że przypadek Biskupca nie jest adekwatny do chojnickiej sytuacji, gdyż w tym mieście nie było „zerówek” w szkołach. Zapewnił, że nowy właściciel przedszkola będzie miał obowiązek prowadzić oddziały integracyjne, gdyż w innym przypadku nie dostanie dotacji z UM. Ponownie wspomniał o tym, że miasto nie chce konkurować z niepublicznymi przedszkolami, dlatego wycofało się z pomysłu budowy przedszkola na osiedlu Kaszubskim. Obiecał powołanie w niedługim czasie swojego pełnomocnika ds. integracji przedszkolnej. – Podejmujemy decyzję bardzo trudną, ale nie musimy utrzymywać publicznego przedszkola, by był wzorzec dla niepublicznych placówek – zakończył swe wystąpienie burmistrz. Nim doszło do głosowania, Edward Gabryś poprosił o dziesięciominutową przerwę. Po niej Mirosław Janowski zarządził przeprowadzenie głosowania imiennego. W kolejności alfabetycznej każdy radny oświadczał, w jaki sposób głosuje. Przeciw opowiedzieli się – Bartosz Bluma, Rafał Mielecki, Marek Szmaglinski oraz Joanna Warczak. Wstrzymali się od głosu – Dariusz Szczepański oraz Grzegorz Wirkus. Wszyscy pozostali obecni na sesji radni, czyli trzynastu, głosowało za. Nieobecni byli – Gabriela Wegner oraz Piotr Pawlicki. Wniosek Komisji Społecznej o zdjęcie z porządku obrad tego projektu uchwały nie był głosowany podczas sesji, gdyż, jak wyjaśnił jej przewodniczący Grzegorz Wirkus, skierowany był do burmistrza, a nie do Rady Miejskiej.

Z tematyką przedszkolną związane były także projekty uchwał o uchwaleniu planów miejscowych dla terenów zajmowanych przez niepubliczne placówki oraz samorządowe przy ul. Młodzieżowej. Autopoprawką burmistrza Arseniusza Finstera w każdej z nich zostały usunięte zapisy, które dopuszczały zmianę sposobu użytkowaniu obiektów zajmowanych przez przedszkola. Uchwały zostały przyjęte, ale za każdym razem radni PiS wstrzymywali się od głosu.

Treść pisma ZNP z pytaniami do władz miasta odczytanego na sesji z 19.03.2012.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl