Strona główna

W konkursie zostało dwóch oferentów

W konkursie zostało dwóch oferentów

2012-03-12 14:24:49  |  tekst i fot. je

Na nadzwyczajnym posiedzeniu spotkali się w poniedziałek (12.03) członkowie komisji, która miała wyłonić podmioty uprawnione do prowadzenia przedszkola nr 9 oraz zakupu zajmowanej przez nie nieruchomości.

Od samego początku mogli przysłuchiwać się obradom dziennikarze. Mieli też okazję zadawać pytania władzom miasta i członkom komisji. Spotkanie rozpoczęło się od przeczytania przez przewodniczącego komisji wiceburmistrza Jana Zielińskiego oświadczenia Adriana K., które wpłynęło do Wydziału Edukacji 9 marca o 14.50. – W związku z zaistniałą nagonką medialną dotyczącą mojej osoby, mając na uwadze dobro dzieci uczęszczających do PS 9 w Chojnicach oraz obawy rodziców związane z opisywanymi szeroko w mediach sprawą, chciałbym złożyć rezygnację mojej kandydatury i z uczestnictwa w dalszym procesie prywatyzacji przedszkola – stwierdził Adrian K.

Burmistrz Arseniusz Finster poinformował następnie o wpływającej do ratusza korespondencji dotyczącej trwającego procesu przekształcenia przedszkola. Powtórzył to, co wcześniej podaliśmy w sprawie wniosków o ujawnienie dokumentacji, które zostały złożone przez Stowarzyszenie Projekt Chojnicka Samorządność oraz nasz portal. Zadeklarował, że mimo apeli o odstąpienie od prywatyzacji przedszkola sformułowanych przez Radę Rodziców oraz pracowników tej placówki, zdania nie zmienił. Dokonać tego może natomiast jeszcze Rada Miejska na zbliżającej się sesji. Zaproponował członkom komisji rozważenie ogłoszenia tzw. konkursu uzupełniającego, którego zwycięzcy uzupełniliby stawkę uczestników przetargu. Pomysł nie został jednak zaakceptowany przez uczestników zebrania. Przy okazji Bartosz Bluma zapowiedział, że klub radnych Prawa i Sprawiedliwości na sesji z 19.03 będzie przeciw prywatyzacji ostatniego przedszkola z uwagi na to, że ich zdaniem miasto lepiej będzie realizować opiekę nad dziećmi z oddziałów integracyjnych, niż robiłby to podmiot niepubliczny.

Zapytaliśmy jednego z członków komisji – Macieja Werrę, czy reprezentowana przez niego Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność sporządziła już opinię w sprawie projektu uchwały o likwidacji PS 9. – Właśnie dziś (12.03) dostarczyliśmy ją do Urzędu Miejskiego. Jest, tak jak i stanowisko Sekcji Oświaty i Wychowania Regionu Gdańskiego naszego związku w sprawie likwidacji i przekształceń szkół i przedszkoli, negatywne.

Związkowcy obawiają się, że brak wzorca, jakim jest samorządowe przedszkole, obniży jakość usług edukacyjnych we wszystkich chojnickich przedszkolach. Nie podoba im się także pogorszenie sytuacji pracowników, którzy mają mieć obniżone wynagrodzenie i wydłużony czas pracy. Powołują się też na negatywną opinię Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Do chwili obecnej (12.03) nie dotarła do ratusza opinia drugiego związku zawodowego pracowników oświaty – ZNP. Otrzymaliśmy natomiast treść listu otwartego do burmistrza Arseniusza Finstera napisanego przez pracowników PS 9. Są zbulwersowani faktem nieuczciwości jednego z oferentów, powołują się również na opinię Kuratora Oświaty. - Poza tym w Sejmie trwają prace i konsultacje nad wprowadzeniem subwencji z budżetu państwa dla przedszkoli, co ewidentnie odciążyłoby budżet naszego miasta. Więc może warto poczekać… Podsumowując, jeszcze raz prosimy o wnikliwe przeanalizowanie całej tej sytuacji, a w konsekwencji odstąpienie od prywatyzacji – napisali w zakończeniu.

Opinia Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność

List otwarty pracowników PS9 do burmistrza A.Finstera

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl