Strona główna

Bezpieczne święta Wielkiej Nocy

Bezpieczne święta Wielkiej Nocy

2011-04-22 14:54:00  |  KPP Chojnice

W dniach od 22 do 25 kwietnia br. chojnicka drogówka przeprowadzi działania prewencyjne pod nazwą "Bezpieczny Weekend". Funkcjonariusze będą sprawdzać trzeźwość kierujących pojazdami, kontrolować stan techniczny samochodów i represjonować zachowania będące najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych, takie jak: przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu, a w przypadku pieszych – poruszanie się niewłaściwą stroną jezdni. Policjantów czeka więc czas wytężonej pracy, której celem będzie zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom planującym wyjazdy w związku ze Świętami Wielkiej Nocy.

Celem akcji „Bezpieczny Weekend” prowadzonej przez chojnicką drogówkę jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na drogach w okresie wzmożonych przejazdów i ułatwienie ruchu samochodów, zwłaszcza na głównych szlakach komunikacyjnych.

Funkcjonariusze będą bezwzględnie reagować na łamanie przepisów ruchu drogowego. Szczególną uwagę zwrócą na te wykroczenia popełniane przez kierujących, które są najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych, tj.: rozwijanie nadmiernej prędkości, nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe wyprzedzanie. Policjanci podkreślają, że wiele tragedii na drogach powodują osoby prowadzące pojazdy pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Nie będzie taryfy ulgowej dla podróżujących pojazdami, który wbrew przepisom nie zapinają pasów bezpieczeństwa lub przewożą dzieci bez fotelików bądź innych urządzeń ochronnych. To samo dotyczy pieszych poruszających się niewłaściwą stroną jezdni.

W trakcie tych 4-dniowych działań wykorzystywane będą dwa radiowozy nieoznakowane z wideorejestratorami, nowe motocykle oraz ręczny miernik prędkości typu „Iskra”. Ten ostatni to skuteczne narzędzie walki z piratami drogowymi, którzy za nic mają przepisy i znaki dotyczące ograniczenia prędkości. Urządzenie pozwala zmierzyć prędkość pojazdów już z odległości kilkuset metrów!

Procesje

W ramach prowadzonej akcji policjanci zabezpieczać będą trasy procesji kościelnych. Utrudnień w ruchu drogowym można spodziewać się m. in:

- w dniu 22.04.br. (piątek) w Konarzynach, gdzie około godz. 20.00 odbędzie się droga krzyżowa ulicami: Szeroką, Rzemieślniczą, Długą, Strażacką i Szkolną;

- w dniu 23.04.br. (sobota) w Chojnicach - przed północą ulicami: Ducha Św., Kasprzaka, 14 Lutego przejdzie procesja rezurekcyjna;

- w dniu 23.04.br. (sobota) w Brusach – około godz. 23.00 procesja rezurekcyjna ul. Kościelną i Szkolną.

Ograniczenia w ruchu ciężarówek

Przypominamy o ograniczeniach w ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton (z wyłączeniem autobusów). Ograniczenia obowiązują:

- 23.04.br (sobota) – w godz. od 18.00 do 22.00

- 24.04.br (niedziela) – w godz. od 08.00 do 22.00

- 25.04.br. (poniedziałek) – w godz. od 08.00 do 22.00

Zwiększonego ruchu na drogach należy spodziewać się w piątek po południu i w poniedziałek wielkanocny. Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, które zagwarantują, że szczęśliwie dojedziemy do celu podróży:

- noga z gazu! - wolniej oznacza bezpieczniej,

- zapnij pasy! - zarówno kierowca jak i pasażerowie powinni mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach ochronnych,

- nie pij! – nawet najmniejsza ilość alkoholu wpływa na pogorszenie koncentracji.

Co z tym lanym poniedziałkiem?

Polewanie wodą to wieloletni zwyczaj. Niestety, nie wszystkie osoby kultywujące „śmigusa - dyngusa” potrafią zachować umiar i często przekraczają nie tylko przyjęte normy kulturowe, ale także przepisy prawa. Policja co roku otrzymuje sygnały o polewaniu przechodniów wiadrami wody bądź wodą z kałuży, wlewaniu wody do środków komunikacji miejskiej czy do samochodów zatrzymujących się na skrzyżowaniu, rzucaniu woreczków z wodą z okien bloków. Pomysłowość ludzi w tym zakresie nie zna granic…

Policjanci apelują w związku z tym o zachowanie umiaru i rozsądku podczas „lanego poniedziałku” oraz przestrzegają przed grożącymi konsekwencjami. Oblanie wodą może zostać potraktowane jako wykroczenie (np. zakłócenie porządku publicznego, nieobyczajny wybryk, spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zniszczenie/uszkodzenie mienia), a w skrajnych przypadkach jako przestępstwo (naruszenie nietykalności cielesnej, zniszczenie/uszkodzenie mienia). Funkcjonariusze patrolujący w tym dniu ulice będą reagować na każdą sytuację łamania prawa i nie będą stosowali wobec sprawców wybryków chuligańskich taryfy ulgowej.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl