Strona główna

Nie chcą Arcan w ratuszu

Nie chcą Arcan w ratuszu

2011-03-21 16:59:42  |  Tekst mz

Konflikt między Stowarzyszeniem Arcana Historii i jego prezesem Marcinem Wałdochem a burmistrzem Arseniuszem Finsterem trwa. Dziś na sesji rady miejskiej radni po poznaniu opinii burmistrza podjęli decyzję, że promocja wydawnictwa SAH „Słowo Młodych” odbędzie się w auli SP 1, a nie jak wcześniej ustalono, w sali obrad ratusza.

 

- Ja się wyłączam z procedowania tych wniosków ze względu na konflikt światopoglądowy i merytoryczny – zaczął na wstępie Arseniusz Finster. Dodał, że jego opinia co do promocji wydawnictwa Stowarzyszenia Arcana Historii w ratuszu jest negatywna i nie zamierza użyć stowarzyszeniu sali obrad, zresztą nie wiedział nawet o takim zamiarze. - Następuje pomijanie osoby odpowiedzialnej za urząd, czyli mnie - zaznaczył włodarz. Zajęcie sali obrad na promocję to wynik działań radnego Andrzeja Mielke, który notabene opublikował swój tekst w najnowszym wydawnictwie SAH.

 

Arseniusz Finster zwrócił się do radnych, by to oni podjęli decyzję. Sam bał się, że ratusz podczas czwartkowej (24.03) promocji może stać się areną protestów. Wniosek by promocja wydawnictwa Arcan Historii odbyła się jednak w auli SP 1 zgłosił Piotr Pawlicki. Innego zdania był Krzysztof Haliżak: - By nie eskalować emocji, nie widzę problemu by jednak tutaj się odbyło – mówił radny. Ostatecznie tylko on wstrzymał się od głosu, reszta radnych zagłosowała za aulą SP 1.

 

Marcin Wałdoch był obecny na sesji na chwilę przed dyskusją na ten temat, ale wyszedł. Zdążył jednak zostawić zaproszenie dla burmistrza na czwartkowe spotkanie, które przekazał Andrzej Mielke. Włodarz miałby wystąpić na wstępie prezentacji.

Finster był oburzony, że prezes Arcan Historii nie zaprosił go osobiście. - Czy ja gryzę, żeby nie móc podejść do mnie? – pytał. Jak można się domyślić, włodarz z propozycji nie skorzysta. - W tym samym czasie mam zebranie osiedlowe – tłumaczył, ale dodał też, że bynajmniej intencji Wałdocha za szczere nie uważa. - To nie są szczere słowa, ci ludzie mnie nie tolerują - odniósł się do członków stowarzyszenia. Z kolei radny Stanisław Kowalik skwitował zajście w następujący sposób: - To była celowa prowokacja, nacechowana butnością tego pana.

Na koniec jeszcze Andrzej Mielke ubolewał, że został wciągnięty w niekomfortową dla siebie sytuację. Natomiast burmistrz kolejny raz nawoływał, tym razem członków SAH. – Nie idźcie tą drogą!

 

Sprostowanie

W powyższym tekście nastąpiła pomyłka. Podaliśmy, że w głosowaniu wniosku o przeniesienie prezentacji „Słowo Młodych” od głosu wstrzymał się tylko radny Krzysztof Haliżak. Nie jest to prawda, bowiem od głosu wstrzymali się oprócz niego: Bartosz Bluma i Rafała Mielecki. Za błąd przepraszamy.

Aktualizacja

Jak poinformowało nas Stowarzyszenie Arcana Historii, promocja "Słowa Młodych" odbędzie się w Herbaciarni Kredenz. Pora pozostaje bez zmian, czyli czwartek (24.03) o godz. 18.00.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl