Strona główna

10 lat Grupy Młodych Archeologów z Brus

10 lat Grupy Młodych Archeologów z Brus

2011-03-08 09:24:14  |  Agnieszka Drzewicka Urząd Miasta Brusy

W sobotę 5 marca br. Stowarzyszenie Grupa Młodych Archeologów z Brus świętowała 10 rocznicę powstania.

W Świetlicy Wiejskiej w Kosobudach odbyło się kameralne spotkanie członków stowarzyszenia, zaproszonych gości, oraz zaprzyjaźnionych drużyn, takich jak: NIDHOGG z Braniewa, WINLAND z Elbląga, HAFNARNIR z Gdańska oraz WANANHART z Torunia. Spotkanie to było doskonałą okazją do wspomnień oraz podziękowań za działalność mająca m.in. na celu upamiętnianie wczesnośredniowiecznej historii.

Założycielem i kierownikiem organizacji jest Jędrzej Czarnowski – nauczyciel historii w bruskim gimnazjum. Stowarzyszenie skupia kilkadziesiąt osób zajmujących się archeologią eksperymentalną czyli odtwarzaniem życia codziennego Wikingów i Słowian.

Początkowo Stowarzyszenie funkcjonowało jako koło historyczne przy Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Brusach. Pomysł jego utworzenia zrodził się po jednej z wycieczek na grodzisko w Sopocie, wówczas postanowiono zająć się archeologią eksperymentalną. Tak powstała grupa młodych ludzi, którzy poznają liczne rzemiosła średniowieczne a następnie przekazują zdobytą wiedzę innym.

Obecnie działalność Stowarzyszania obejmuje:

- Rzemieślników – do grupy tej zalicza się większość członków Grupy Młodych Archeologów, która zajmuje się rekonstrukcją rzemiosła dawnego oraz elementami życia codziennego mieszkańców Pomorza w okresie IX – X wieku.

- Drużynę Wojów Wikińskich GAUTAR – powstała ona w 2005 roku i prezentuje sztukę walki przy pomocy broni wczesnośredniowiecznej. Od 2008 roku drużyna jest częścią sojuszu TRUSO w skład którego wchodzą silne drużyny Nidhogg, Białoór, Hrafnarnir, Witland oraz zespół muzyczny Grupa Radnyna. Pozwoliło to na zwiększenie liczby zbrojnych do kilkudziesięciu wojów.

- Fireshow – taniec z ogniem – początkowo przy Stowarzyszeniu działał jeden połykacz ognia. Później dzięki wsparciu finansowemu Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży udało nam się wykształcić grupę kuglarzy, którzy używają tzw. POI, wachlarzy, parzydełek, skakanek i innych akcesoriów niezbędnych aby przedstawić ciekawy układ tańca z ogniem.

Prowadzenie, tak szerokiej działalności, możliwe jest dzięki realizacji wielu projektów, na które stowarzyszenie pozyskuje dotacje z różnych źródeł. Zlecającym zadania, w ramach otwartego konkursu ofert, jest także Gmina Brusy, która na realizację przez stowarzyszenie w 2001 roku dwóch projektów - „Pracownia Archeologii eksperymentalnej – cykl zajęć z rzemiosł dawnych” oraz „Średniowieczna Szkoła Fechtunku” przeznaczyła łącznie 6,5 tys. złotych. Natomiast na organizację VII Międzynarodowego Festynu Archeologicznego – Leśno 2011 zabezpieczono środki w kwocie 15 tys. złotych.

Międzynarodowy Festyn Archeologiczny - to cykliczna impreza odbywająca się niedaleko rezerwatu kręgów kamiennych w Leśnie. W takiej scenerii, nawiązującej do dawnych wieków, trwają turnieje, walki, koncerty i inscenizacje – wszystko w średniowiecznym stylu. Tegoroczną edycja, podobnie jak w latach ubiegłych, zaplanowano na koniec czerwca.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl