Strona główna

Droga

Droga

2010-12-04 11:39:09  |  Krzysztof Różycki

John Hillcoat przedstawia swoją wizję upadku ludzkości. W świecie, gdzie rządzi przemoc i bezprawie, wiara w siłę rodziny jest jedynym powodem, by pozostać dobrym człowiekiem.

Świat po wielkim rozbłysku przypomina najokropniejsze wizje roztaczane przez pisarzy science fiction. Ich proroctwa stały się rzeczywistością, na dodatek losy ludzkości potoczyły się według najczarniejszego scenariusza. To, co do tej pory tworzyło cywilizację, znikło bezpowrotnie w pyle zasnuwającym postapokaliptyczny świat. Zanikają wszelkie normy, określające kontakty międzyludzkie, przetrwać może tylko ten, co nie ma skrupułów by wykorzystać, ograbić, a nawet zabić innego człowieka.

W wyniku kataklizmu flora i fauna uległy wyniszczeniu, przez co ludzie stracili naturalne źródło pożywienia. Ocalonym pozostaje przeszukiwać opuszczone domostwa, wymarłe stacje benzynowe w nadziei na odnalezienie ukrytych zapasów. Niestety, z upływem czasu, coraz trudniej o kolejny ”cud” pozwalający przetrwać kilka następnych dni. Coraz więcej ludzi decyduje się na krok, który dawniej budził odrazę i kojarzony był z ostatecznym upadkiem moralnym. Kanibalizm stał się zjawiskiem powszednim, a pozostali przy życiu ludzie podzielili się na dwie grupy - łowców i zwierzynę.

Bohaterami filmu są ojciec i syn, nie poznamy ich imion, pochodzenia i przeszłości, które wydają się błahe i nieistotne w obliczu wszechobecnego chaosu. Kiedyś mężczyzna miał żonę, tworzyli szczęśliwą rodzinę, czekali na narodziny dziecka, niestety jego przyjście na świat zbiegło się z początkiem końca świata, jaki znali. Kobieta nie odnalazła w sobie siły, by walczyć o przetrwanie, poddała się. Odchodząc w mrok mroźnej nocy, wymogła na mężu, by zabrał ich dziecko w drogę na południe, w stronę wybrzeża, do miejsca gdzie mogą odnaleźć resztki cywilizacji i dobrych ludzi.

Jej ostatnie słowa stały się dla ojca i syna drogowskazem w tych trudnych czasach, złudna nadzieja dotarcia do wyimaginowanej oazy ludzkości determinuje ich do nadludzkiego wysiłku. Obaj są dla siebie wszystkim, najważniejszym powodem by przetrwać. Chłopak, który nie zna innej rzeczywistości, chłonie wszystkie wspomnienia z przeszłości. Opowieści o matce, której nie znał i obraz dawnych czasów, który wyłania się w ojcowskich gawędach, rozbudza jego wyobraźnię i uczy wrażliwości. Ojciec stara się przygotować go na dzień, który nieuchronnie nadejdzie, dzień gdy chłopak będzie musiał samotnie podjąć walkę o przetrwanie.

W ostatnim czasie namnożyło się produkcji opowiadających o upadku ludzkości. Widowiskowy ”2012” Rolanda Emmericha, który Armagedon wykorzystał jako pretekst dla prezentacji efektów specjalnych czy ”Księga ocalenia”, będąca w gruncie alegoryczną pochwałą wiary, to tylko dwa z wielu przykładów wizualizacji końca świata. ”Droga” przemawia do nas innym językiem. To język miłości i odpowiedzialności, nadziei na przetrwanie w obliczu klęski cywilizacji.

To film bardzo emocjonalny, operujący prostymi środkami wyrazu. Cała uwaga jest skupiona na głównych bohaterach. O przyczynach kataklizmu reżyser nie wspomina, podkreślając przez to wagę człowieka. Na pierwszy plan wysuwa się więź ojca i syna, która wydaje się jedynym ratunkiem i powodem, by nieść w świat wewnętrzny ogień. Duet aktorski - Viggo Mortensen i Kodi Smit-McPhee - wziął na siebie trud podźwignięcia całej historii i wybrnął z tego zadania koncertowo. Na drugim planie pojawiają się gwiazdy wielkiego formatu, które ledwie zaznaczają swoją obecność, ale perfekcyjnie dopełniają opowieść przepełnioną nostalgią i nadzieją.

Reżyseria: John Hillcoat
Scenariusz: Joe Penhall
Obsada: Viggo Mortensen, Kodi Smit-McPhee, Charlize Theron

Film do recenzji udostępniła wypożyczalnia SHOCK, mieszcząca się przy al. Bayeux 28 I piętro, otwarta: poniedziałek-sobota 11.00-20.00, niedziela 12.00-17.00.
Tel. 052 396 70 20

                        UWAGA!!!
Jesienna promocja w wypożyczalni SHOCK!!!
Wypożyczając dwie nowości - trzecia nowość gratis
Wypożyczając jedną nowość - film w innej kategorii gratis
Wypożyczając dwa starsze filmy - dwa filmy w tej samej kategorii gratis

(promocja obowiązuje od poniedziałku do piątku)

UWAGA KONKURS! Mamy dla Was darmowe wypożyczenie filmu z oferty wypożyczalni SHOCK. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Co tydzień, wśród czytelników, którzy nadeślą poprawną odpowiedź, wylosujemy jedną osobę, która otrzyma możliwość darmowego wypożyczenia dowolnego filmu. Maile proszę kierować, do czwartku 9 grudnia, na adres shock@chojnice24.pl w temacie wpisując tytuł omawianego filmu, a w treści odpowiedź na pytanie oraz swoje dane: adres, telefon, imię i nazwisko (Twoje dane są chronione wg obowiązującego prawa).

PYTANIE KONKURSOWE: Charlize Theron otrzymała w 2004 roku Oskara. Podaj tytuł filmu, w którym stworzyła nagrodzoną kreację.
Ogłoszenie wyników w piątek (10 grudnia).

Rozwiązanie konkursu z ubiegłego tygodnia: Cate Blanchett zagrała w  filmie ”Niebo”. Nagrodę wylosowała Patrycja Kantak.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl